V rámci masopustního maratonu nyní čeká masopustní veselice obyvatele obce Neumětely, a to v sobotu 16. února. Tato obec ale nebude v letošním roce první, ve které projde ulicemi masopustní průvod. Slavný Poberounský masopust letos odstartovala obec Srbsko. Veselice s průvodem se zde uskutečnila už v lednu, a to v areálu místního kempu.

Masopust má svá pravidla. Letos jeho období začalo už 6. ledna na Tři krále a končí masopustním pondělím, úterým a Popeleční neboli Škaredou středou. Konkrétně čtyřicet dní před Velikonocemi. Letos 6. března.

Sobotu 16. února si jako termín oslavy masopustu nevybrala jen obec Neumětely. Masopustní koblihy se budou tento den rozdávat i v Hudlicích. V této obci mají účastníci průvodu sraz ve 13 hodin před obecním úřadem. Průvod obcí skončí pohřbením basy na stejném místě, jako začal.

"Pochováním basy by měla skončit legrace, tancovačky, zabíjačky a radovánky, a naopak by mělo začít období odříkání, půstu a střídmosti. To už se ale u nás dávno nedrží. Dobré jídlo i pití si lidé dopřejí i po masopustu. Málokdo by vydržel i jednodenní půst,“ poznamenala Kateřina Procházková z Hudlic.

V Černíně u Zdic letos pojali masopustní veselici ve velkém stylu. Uskuteční se 23. února a kromě zabijačkových hodů doprovázených hrou na harmoniku jeho pořadatelé připravili i zábavný program pro děti. Divadelní soubor 100 opic jim zahraje Zimní pohádku v restauraci U Šmídů. Po ní vyrazí rej masek na náves a začne opravdová masopustní veselice, kterou ukončí zábava s živou hudbou U Šmídů.