Desítky dětí z každé z ordinací dětských lékařů čekají na přeočkování proti dětské obrně. Zatím marně. Vakcíny na Berounsku, stejně jako v celé republice, chybí. Úřady totiž nedokázaly zajistit nový typ vakcíny, na kterou musí lékaři od letoška přejít. Ministerstva financí a zdravotnictví se nedokázala s výrobcem látky dohodnout na ceně.

„Malé děti, to znamená ročníky 2005 a 2006, byly očkovány, ale školní děti neočkujeme, přestože jsme měli začít už v květnu. Nemáme látku. Máme už rozpisy, které kdy půjdou. První hlavně děti narozené v prvních čtyřech měsících roku 1994,“ uvedla dětská lékařka Jana Petrásková.

S nedostatkem látky na přeočkování dětí proti obrně se potýkají i další dětští a dorostoví lékaři. „Kojenci samozřejmě naočkováni jsou, pro ně máme totiž zcela jinou látka, která se kape. Děti ve věku zhruba deseti a třinácti let zatím přeočkovat nemůžeme, protože vakcínu nemáme,“ potvrdila také berounská lékařka Jana Kepková. Té zbývá zhruba sto čtyřicet školáků, kteří doposud nebyli proti obrně vakcinováni.

„Problematika je poněkud složitější,“ vysvětluje epidemioložka berounského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Alena Tatarová. „Existují dva druhy vakcín. Živé vakcíny je dostatek, a ta již byla také použita. Potíž je s tak zvanou neživou látkou proti dětské obrně. Rodiče se ale nemusí ničeho obávat. Pacienti budou očkováni včas,“ sdělila epidemioložka.

Až se vakcíny prostřednictvím hygieniků do rukou lékařů dostanou, budou rodiče informování různými způsoby. „Budeme je muset pozvat, protože pochybuji, že si všichni vzpomenou, a budou se sami ptát. Dáme to vědět do škol. Poprosíme, aby v nich vyhlásili, že se děti narozené v určitém ročníku a měsíci mají dostavit k očkování,“ zmínila jednu z variant Petrásková.

Děti až do loňského roku dostávaly protilátky proti obrně vakcínou živé kultury ve formě kapek. Její používání však Světová zdravotnická organizace potlačuje kvůli možným rizikům. Vakcinaci živou kulturou nyní ministerstvo zdravotnictví zakázalo zcela nově vydanou vyhláškou.