Některá území vojenského újezdu Brdy jsou vyhledávaným místem turistů. Velkým lákadlem je i zřícenina hradu Valdek, který však v současné době není zařazený do turisticky zpřístupněné zóny. Vše by se mělo změnit po rekonstrukci památky, kterou nyní zajišťuje Ministerstvo obrany.

„Jedná se o kulturní památku a podle zákona o státní památkové péči je povinností Ministerstva obrany jako vlastníka udržovat ji v dobrém stavu a chránit jí před ohrožením nebo znehodnocením,“ vysvětlil za Ministerstvo obrany tiskový mluvčí Jan Pejšek s tím, že opravy zajistí odstranění náletů a keřů, konzervaci konstrukcí zdí a provedení záchranných prací ostatních částí objektu. Dále budou upraveny nejen povrchy pochozích ploch ale například i schodiště a přístupová cesta.

Rekonstrukce hradu je rozdělena do několika etap. „První opravy byly provedeny v roce 1999 s nákladem 380 tisíc korun. Nyní jsme zahájili druhou etapu, při které bude zajištěna konzervace konstrukcí podél přístupové cesty od hlavní brány na nádvoří,“ doplnil Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany připravilo projekt na opravu památky v roce 2008. Současná druhá etapa by měla být ukončená v srpnu příštího roku. „Rekonstrukce bude následovat v dalších čtyřech etapách dle finančních možností resortu. Předpokládaný termín dokončení všech prací je v roce 2014,“ upřesnil tiskový mluvčí. Předpokládané finanční náklady na celou rekonstrukci dosahují 60 milionů korun. Finanční náklady na současnou druhou etapu oprav činí 6,6 milionu korun.

Nyní se turistická stezka nachází padesát metrů od zříceniny. Není však vyloučené, že po ukončení celkové rekonstrukce bude památka lidem zpřístupněná.