Stejně jako v uplynulých letech ani letos nestráví všichni lidé nejkrásnější svátky v roce v rodinném kruhu. Štědrý den prožijí v práci například zdravotní sestry, záchranáři, hasiči ale i spousta dalších lidí.


S Vánocemi bez svých blízkých se musejí smířit i obyvatelé zdického domova pro seniory. O štědrovečerní pochoutky ale místní senioři nepřijdou. „Oběd budou mít v tradičním duchu Vánoc. Bezmasý. Dostanou krupicovou kaši. K večeři, která bude na Štědrý den už v půl čtvrté pro ně připravíme bramborový salát, řízek i rybu. K tomu jim naservírujeme i vánoční cukroví a punč,“ vyjmenovala ředitelka zdického domova seniorů V Zahradách Ivana Rabochová.

V současné době tento domov důchodců obývá 70 seniorů. Na polovinu z nich se na Štědrý den přijedou podívat příbuzní a jen deset z nich má ale to štěstí, že letošní Vánoce stráví s rodinou. „Nikdo z našich klientů ale nezůstane bez dárků. Pro všechny máme připravené vánoční dárky. Letos od nás dostanou kosmetický balíček. Osobně jim je sama předám. Protože si naši senioři rádi povídají, předpokládám, že mi jejich rozdávání zabere kolem pěti hodin,“ uvedla Ivana Rabochová.

Vánoční svátky oslaví i klienti hořovického Domova Na Výsluní. Zdravotní sestra Jitka Hošková je jednou z mnoha zaměstnanců, kteří se o vánočních svátcích budou věnovat babičkám a dědečkům. „Vánoce si užívám nejen doma, ale i s našimi klienty. Na Štědrý den stolujeme v Domově Na Výsluní všichni společně. Od rána se ve velké vánočně vyzdobené hale podávají tradiční jídla. Nechybí kuba ani kapr a bramborový salát,“ popsala zdravotní sestra Jitka Hošková s tím, že velkým zážitkem je pro ni společné zpívání koled.

Zaměstnanci hořovického domova, kteří se budou o svátcích starat o pohodlí klientů, přijdou ke svým rodinám až ve večerních hodinách.

„Manžel i synové mi vycházejí vstříc, se štědrovečerní večeří na mě počkají. V rodinném kruhu ke stromečku usedneme až po osmé hodině večerní,“ dodala Jitka Hošková. Pro ni je služba o svátcích příjemným zpestřením Vánoc.

Ačkoli jsou Vánoce pro řadu lidí těmi nejkrásnějšími svátky v roce, zcela opačný názor na toto období mají lidé bez přístřeší.
„Snažíme se jim pomoci toto emočně obtížné období, které Vánoce představují, zvládnout co nejlépe. V denním stacionáři se bude podávat klasické štědrovečerní menu a pak bude následovat kulturní program. Podobně to bude fungovat i v Azylovém domu pro lidi bez přístřeší na Zavadilce. Máme školené pracovníky, kteří mohou lidem v tomto období pomoci,“ uvedla za berounskou farní charitu Martina Mossózy.

ROMANA ŠIMKOVÁ
RADKA KOČOVÁ
PETRA LIŠKOVÁ