Tvořit ji bavilo odmala. „V rodině byli všichni zruční. Dědeček byl kovář, babička švadlena. Šikovné ruce mám hlavně po tatínkovi, který měl dílnu, kde vyráběl různé věci ze dřeva a železa. Chodila jsem mu pomáhat, milovala jsem práci se dřevem,“ vzpomíná Petra Melicharová.

Už v sedmi letech vyrobila dřevěnou ptačí budku a ohrádku pro králíčky. A ke dřevu se stále vrací, už dlouho před Vánoci se zaměřila na adventní svícny. Při práci používá lupínkovou pilu, laserovou gravírku a řezačku. S údržbou strojů jí pak pomáhá partner.

Vánoční strom Komárov
Komárovský vánoční strom postoupil do krajského kola. Dáte mu svůj hlas?

Více času ale tráví u šicího stroje. „Táta mi koupil šicí stroj, když mi bylo devět. Začala jsem šít, co jsem odkoukala od babičky, dělala jsem oblečky na panenky, různé dekorace,“ vypráví Petra Melicharová Mandíková, která u ručních prací relaxuje.

S výrobou vánočních dekorací začíná už v září. Vyrábí především látkové vánoční ozdoby v podobě perníčků, o které je velký zájem. Ušité perníčkové obaly si vezla na začátku zimy i na hory a po večerech je plnila dutým vláknem a perníkovým kořením.

Zdroj: Hájíčková Jana

Látkové perníčky jsou kouzelně vyšívané. Díky stroji, který před deseti lety objevila na kreativní výstavě v Praze - a zamilovala se do něj. Tehdy stál 180 tisíc korun. „Naprogramuji do něj vánoční motivy, které pak vyšívá. Inspiraci hledám u lidí, kteří je vytvářejí v digitální podobě, některé už jsem navrhla a naprogramovala sama. Není to ale jednoduché, musím se ještě hodně učit,“ vysvětluje.

Ruční práce ji baví a naplňují. „Pro všechny tvůrce je nepopsatelný pocit, když lidé jejich výrobky chválí a vracejí se k nim,“ dodává.

Vyhlášení celostátního kola v roce 2023.
Nejlepší školní časopis v Česku? Duhovka malých redaktorů z nižborské školy

Během roku šije různé bytové dekorace, třeba dětské polštářky s vyšívanými motivy, před Velikonocemi se vrací k perníčkům a vyrábí krajky s velikonočními motivy.

S pracemi Petry Melicharové Mandíkové se v listopadu seznámili na prodejní výstavě návštěvníci pobočky berounské knihovny Sídliště, na začátku prosince je nabízela na vánočním trhu ve Tmani, která je jejím rodištěm. Její výrobky se objeví i ve vánočním charitativním domečku spolku SpoluSvět, který se koná 20. prosince od 9 do 17 hodin na Husově náměstí v Berouně. Krajkovou ozdobu si tam zájemci koupí za 45 korun, látkový perníček za 50 korun a adventní svícen za 450 korun. Výtěžek dostane SpoluSvět.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

Příspěvky posílejte na mail vanoce@denik.cz
Svůj příspěvek doplňte o vaše celé jméno a uveďte obec, případně alespoň okres, odkud jste. Děkujeme.