Blíží se čas Vánoc a s ním, stejně jako každý rok, se lidem začínají dostavovat deprese. Příčin je mnoho, od pocitu bezmoci zajistit například rodinu, až po samotu. Pro lidi je předvánoční období krizové zejména proto, že vánoční svátky se začaly brát jako svátky neklidu, shonu a nervozity, což je úplně opačný postoj, než jak by se měly tyto svátky chápat.
„Lidé opravdu mohou v tuto dobu trpět depresemi. Předvánoční období je totiž náročné a člověk se zesíleným způsobem konfrontuje se svými problémy, kterými může být například samota, problémy ve vztahu, nebo neschopnost prožívat rodinnou radost,“ řekla Ivana Lenerová, psycholožka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Podle ní lidé v tuto dobu ve větší míře vyhledávají odbornou pomoc. Je to prý znát také na přetíženosti telefonních linek, kam se lidé můžou obrátit se svými problémy, se kterými si sami neporadí. Aby utekli před samotou, snaží se před Vánocemi narychlo najít protějšek, se kterým by svátky mohli strávit.
„Každý člověk to řeší individuálně. Někdo si třeba otevře láhev alkoholu, nebo si vezme prášek, tím se ale samota spíše prohlubuje, než řeší. Nevýhodou na tomto řešení je, že účinek jakékoliv drogy pomine a problém je potom větší a horší,“ dodala psycholožka Lenerová. Podle ní by ti, kteří trpí depresemi, měli vyhledat odborníka v tomto oboru, pomůžou prý i různé linky důvěry. „Lidé, kteří jsou osamělí, by si měli udělat samotu hezkou, například si zapálit svíčku, nebo udělat dobrou večeři, vzpomenout si na něco hezkého, prostě něco, čeho se mohou chytit, aby na samotu nemysleli,“ radí Ivana Lenerová. Každý člověk by podle ní měl pečovat o vztahy, aby nebyl osamělý. „Každý, kdo ví, že před Vánocemi trpí depresemi, by se na ně měl připravovat už v létě,“ uzavírá psycholožka Lenerová.