K poslednímu případu krádeže včelích úlů došlo nyní v Libečově v katastru obce Chyňava. Neznámí pachatelé zde z lesního porostu odcizili pět včelích úlů i s včelstvy a příslušenstvím v celkové hodnotě necelých čtyřiceti tisíc korun. Případem se nyní zabývá berounská policie.

„Policisté řeší další případ krádeže včelích úlů včetně včelstev, které měl majitel umístěné na oploceném pozemku. Neznámý pachatel přestřihl visací zámek u vrátek a vnikl na pozemek. Pachatel a nebo pachatelé museli na místo dorazit minimálně s dodávkovým nebo nákladním automobilem, neboť jeden včelí úl váží zhruba padesát kilogramů," uvedla ke krádeži mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

S ohledem na počet odcizených úlů je podle policie totiž pravděpodobné, že pachatel nebyl sám. Policisté nevylučují také možnost, že pachatelé mají s chovem včel jisté zkušenosti. Protože kdyby s úly manipuloval člověk neznalý věci, mohly by ho včelstva napadnout.

„Je to vážně nehoráznost. Každý včelař své včeličky miluje a když mu je někdo odcizí teď v takzvaném včelařském časném létě, je to pro něho pohroma," poznamenal včelař Karel Hrůza.

V České republice chová vely desítky tisíc včelařů. Chov včel je pro mnohé nezaměstnané lidi alternativním zdrojem finančních prostředků. Je možné, že je to tak i v případě zloděje úlů s včelstvy v berounském regionu. ⋌několik Zda se jedná o stejnou skupinu pachatelů nelze zatím vyloučit. Zda jsou včelstva dále nabízena k prodeji za účelem zisku, nebo zda je pachatel použije pro svou potřebu, je předmětem dalšího šetření.

Policisté přivítají jakékoliv poznatky vedoucí ke ztotožnění pachatelů nebo k vypátrání odcizených včelstev.
Majitelům včel radí, aby na místa, kde mají svá včelstva, umístili tzv. fotopasti, které mohou zaznamenat pohyb pachatelů a výrazně přispět k jejich následné identifikaci