Berounsko, Příbramsko a Benešovsko patří mezi nejpostiženější lokality, ve kterých řádila varroáza. Řada včelařů kvůli parazitům, které napadají včelí plod i dospělé jedince, přišla dokonce o celý chov. Jedním z postižených chovatelů je i Jiří Ševčík, starosta Svatého Jana pod Skalou. Ten po letošní zimě přišel o veškeré včelstvo. „Je to rozhodně nepříjemná situace pro všechny včelaře. Samozřejmě mě to velice mrzelo, protože celá práce se včelami byla zbytečná, nic mi nezbylo. Nechci za každou cenu hledat viníka, ale podle mého názoru celou situaci zanedbali veterináři,“ domnívá se Jiří Ševčík. Vakcína, která se proti varroáze používá, je podle jeho slov totiž jen na předpis. „Snad už dostaneme vakcíny včas a letošní situace se nebude opakovat,“ doufá Jiří Ševčík a dodává: “Měl jsem dohromady devět včelstev a všechno mi varroáza zničila. Naštěstí už mám zase plný stav, a to díky solidaritě ostatních včelařů. Dostal jsem totiž od nich nová včelstva, a tak mám zase plný stav,“ raduje se Jiří Ševčík. Pokud bude nové včelstvo silné, může se včelař těšit na med již v letošním roce.
„S varroázou bojujeme především poslední dvě teplé zimy. Ty totiž vytvořily příznivé podmínky pro rozmnožování roztočů. Výsledkem jsou velké úhyny včelstev na celém území republiky,“ vysvětluje včelař z Králova Dvora.
I jemu varroáza již jednou celý chov zlikvidovala. „Přijít o všechno včelstvo je hodně nepříjemné. Kdo to zažil, ví, o čem mluvím. Včely jsem měl na konci léta nakrmené, těšil jsem se na další sezonu, ale měl jsem smůlu. Přišel jsem tehdy o celé včelstvo, pořídil jsem si tedy nové. Ale pokud by se to mělo opakovat, najdu si jiného koníčka,“ tvrdí včelař z Králova Dvora.
Lidé se obávají, že varroáza bude mít velký vliv i na výnosy medu. „O varroáze jsem slyšela od známých. Jsou to včelaři a my si k nim jezdíme už několik let pro med. Zatím jim včely nemoc nenapadla, ale bojím se toho, že cena medu půjde nahoru. Už teď se sklenice prodává kolem sta korun u včelařů, a to nemluvím o cenách v obchodech,“ obává se nárůstu cen Kateřina Chladilová. Nedostatek medu v letošním roce očekávái Český svaz včelařů.