VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve školách se připravují na zápisy prvňáčků

Berounsko – Druhá polovina ledna a první polovina února je na základních školách věnována zápisům do prvních tříd. Ty se podle školského zákona musí uskutečnit v celé České republice mezi 15.lednem a 15.únorem.

12.1.2015
SDÍLEJ:

Zápisy do 1. tříd v Jungmannově základní škole v BerouněFoto: Petra Lišková

To znamená už pozítří. Konkrétní datum v tomto rozmezí si stanovuje škola a zřizovatel školy.
Stejně jako termín zápisů, tak i forma, kterou zápisy na jednotlivých školách probíhají, je různá. Je plně v režii škol. Od vážných a oficiálních ceremonií až po hravé a zábavné akce. Některé základní školy je pojímají jako jako procházku pohádkou, na které děti plní různé úkoly. Z předškoláčků tak většinou spadne tréma a chovají se přirozeně.

O termínu i podmínkách zápisu do prvních třídu musí být veřejnost včas informována, a to vyvěšením ve škole, vystavení na webu školy a zřizovatele apod.

„Termín zápisu do první třídy známe už od prosince. O tom, kdy bude, nás informovali v mateřské škole a je už od loňského roku vyvěšen na webových stránkách našeho města. K zápisu jdeme až 10. února. Náš Pavlík se už nemůže dočkat. Má dokonce nachystané i hračky, které si chce s sebou vzít," uvedla k zápisu do první třídy v Králově Dvoře Marie Vyskočilová.
Do školy k zápisu se musí dostavit všichni předškoláci, kterých se zápis týká. Musí se ho tak zúčastnit i ty děti, jejichž rodiče pro ně budou žádat o odklad a nebo ho zvažují. Rodič, který budoucího prvňáčka k zápisu doprovází musí mít s sebou jeho rodný list a svůj občanský průkaz.

Mnoho rodičů se domnívá, že místo, kam jejich dítě nastoupí do první třídy, je předem dané, a to buď v příslušné základní škole v místě trvalého bydliště dítěte, či spádově. Není tomu ale tak. V České republice si rodiče mohou školu, kterou bude jejich potomek navštěvovat, vybrat. Povinnost zapsat dítě k plnění povinné školní docházky má však pouze škola spádová.Ty ostatní ho zapíší jen v případě, že budou mít svých dětí nedostatek.

Právě výběr školy ovlivňuje později samotný postoj dítěte ke vzdělávání, motivaci a plnění požadavků. Všechny základní školy nemají stejnou úroveň.

Některé děti mohou být spokojené v malé vesnické škole a v té velké městské mu školní docházka nemusí vyhovovat.
Rodiče, kteří zvažují, kam své dítě do první třídy umístí, si mohou prostředí školy prohlédnout. Mohou se seznámit i s pedagogy.

„První, co mě zajímalo, byly aktivity, které škola dětem nabízí. Chtěla bych, aby si dcera mohla vybrat něco, co jí bude bavit. V naší vesnici základní škola bohužel není, a tak bude muset dojíždět a já ji budu odpoledne vyzvedávat. Mám z toho trochu strach, jak to vše skloubíme," svěřila se Ivana Peterková z Trubské.

Autor: Romana Šimková

12.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž, který zemřel v chatě, se stal obětí vraždy

Známý fotograf bude hostem on-line rozhovoru Berounského deníku.

ON-LINE: Ptejte se fotografa Pavla Palusky

Nejlepší sportovci Berounska vystoupili na pódium

Beroun – Tradiční anketa Nejúspěšnější sportovec roku vyvrcholila znovu v berounském kulturním domě Plzeňka, kde si dali dostaveníčko ti nejlepší. Moderátor Radek Šilhan postupně představil na pódiu sportovce, kterým se v loňském roce nejvíce dařilo. 

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Zlí „Řepkové“ jsou v každé části i soutěži okresu

Berounsko – Čtenáři Berounského deníku mohou hlasovat na webu Deníku v anketě pro nejlepšího rozhodčího okresu. Vybírat mohou z dvanáctky rozhodčích, kterou nominovaly jednotlivé kluby.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>