Město Králův Dvůr má jen světelné dekorace na sloupy veřejného osvětlení za téměř půl milionu korun. „V Plzeňské ulici máme na veřejném osvětlení už zhruba sto kusů různých dekorativních prvků. Během posledních čtyř let jsme je pravidelně dokupovali. Máme ale i starší,“ uvedl starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že z těch starších se některé poškodily, ale město je nechalo opravit.

„Světelné prvky tak zdobí silnici v Plzeňské ulici od hranice s Berounem až na Levín. V letošním roce jsme také investovali čtyřicet tisíc korun do výzdoby na vánoční strom. Dva roky nazpátek jsme na vánoční strom pořídili zcela novou výzdobu a letos jsme dokoupili další prvky,“ vysvětlil Petr Vychodil. Nemalé peníze stojí i instalace vánoční výzdoby. Tu si Králův Dvůr už několik let zajišťuje svépomocí. Tím, že si nenajímá na tuto činnost firmu, tak ušetří dost peněz.

Další vánoční výzdobu a vánoční strom najdete v Králově Dvoře před místní základní školou. Vedení města ale každoročně neinvestuje ve spojení s vánočními svátky jen do výzdoby města. Další peníze investuje do akcí pořádaných v souvislosti s adventem. „ „Slavnostní zahájení adventu spojené s rozsvícením vánočního stromu nás vyšlo přibližně na padesát tisíc korun,“ dodal starosta Králova Dvora.

Zdice

Ve Zdicích už tradičně směřují vánoční výzdobu do centra města. Stejně jako v Králově Dvoře i zde využívají systém každoročního dokoupení některých nových prvků.

„V letošním roce jsme dokoupili vánoční výzdobu asi tak za deset tisíc korun. Jednalo se o výzdobu do nádob na našem náměstí. K tomu jsme dokoupili ještě nějaké drobnosti na budovu radnice, na výzdobu náměstí a také nějaké svítící prvky na veřejné osvětlení,“ informoval starosta Zdic Antonín Sklenář.

Ve Zdicích už tradičně během adventního období rozsvítí vánoční strom a pěší zónu. Veřejné osvětlení zdobí svítící vánoční prvky při hlavní silnici ve Zdicích, pak v Knížkovicích a v Černíně. Stejně jako v Králově Dvoře i zde si vše kolem vánoční výzdoby a akcí zajišťují svépomocí.

Hořovice

V Hořovicích letos investovali do vánoční výzdoby města necelých sto tisíc korun. Hořovice v tomto směru razí zcela jiný trend než ostatní města v berounském regionu. Neinvestují finanční prostředky do nákupu vánoční výzdoby, ale do jejího pronájmu.

„My vlastní výzdobu nemáme. Vánoční výzdobu ulic i vánočního stromu si pronajímáme od soukromé firmy. Ročně za to zaplatíme osmdesát tisíc korun. Firma nám osvětlení a vše ostatní nainstaluje a po svátcích i sundá. My se tak nemusíme v tomto směru o nic starat,“ vysvětlil starosta Hořovic Jiří Peřina.

V Hořovicích letos najdete vánoční výzdobu typu sněhových vloček, komet, zvonků a podobně v Palackého ulici, v Masarykově ulici, v Tyršově ulici i v Pražské ulici. „Motivy nejsou každým rokem stejné. Všiml jsem si, že i letos jsou jiné,“ podotkl Jiří Peřina.

Beroun

V Berouně se letos dočkali světelné výzdoby také obyvatelé Velkého sídliště. Město nechalo světelné prvky nově nainstalovat na veřejné osvětlení v ulici Třída Míru. Ty jsou dále už tradičně rozmístěné podél silnice v Plzeňské ulici a v centru města.

Nejvíce světelných efektů návštěvníci Berouna naleznou přímo na Husově náměstí. Letos město dokoupilo nové světelné řetězy, nové žárovky do starších dekorací a nové prvky.

„Do vánoční výzdoby jsme letos investovali zhruba čtyři sta tisíc korun," konstatovala mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.