Vysoké teploty tak mohou být nebezpečné nejen pro důchodce, ale i mladé lidi.

Lékaři doporučují lidem ve vedrech hodně pít, nejméně tři litry tekutin denně. Vhodný je neslazený čaj nebo obyčejná voda. Nevhodné jsou alkoholické nápoje.

„Lidé by měli vynechat odpolední vycházky a jít na ní ráno a nebo večer, kdy je ještě chládek. V případě, že musí ve velkém horku jít ven, neměli by vycházet bez pokrývky hlavy a slunečních brýlí," upozornila lékařka berounského Medicentra Ilona Poledníčková.

Přitížit se může i kardiakům, a to zejména odpoledne, kdy by se podle meteorologů měly ojediněle objevit silné bouřky doprovázené krupobitím, přívalovými srážkami a nárazy větru.

Kardiaci, pokud ucítí před bouřkou zhoršení svého zdravotního stavu, by měli okamžitě zavolat záchranku.

„Od pondělí se necítím dobře. Jsem unavená a špatně se mi dýchá. Od dvanácti hodin nám svítí sluníčko po celý den do kanceláře.
Nemáme klimatizaci, a tak si připadám jak v sauně," postěžovala si Renata Schránilová z Berouna.

Podle šéfa Záchranné služby Trans Hospital Bořka Bulíčka mají problémy hlavně starší lidé, kteří nechtějí pít, a pak naopak mladí lidé, kteří si říkají, že to vydrží. „Zatím jsem vyjížděli k několika kolapsům z vedra, teplo je zatím jen několik dní, horší situace nastane v létě," říká Bořek Bulíček. I on samozřejmě zdůrazňuje nutnost pití, ale doporučuje vyhýbat se sladkým limonádám a ledovým nápojům. ⋌…3