V Berouně je bezesporu nejpestřejší kandidátní listina hnutí Beroun sobě, na které nenajdete jedinou dělnickou profesi. Na kandidátce je ministerský rada, vysokoškolský pedagog, dva grafici, psycholog a několik manažerů. Mezi plejádou těchto povolání proto trochu vyčnívá profese písničkář.

„Osobně si myslím, čím lepší kvalifikaci a stupeň vzdělání kandidát do zastupitelstva má, tím lépe. Dělnické profese najdete na jiných kandidátkách. Na té naší najdete i vysokého státního úředníka na ministerstvu životního prostředí. Většina našich kandidátů už má určité zkušenosti s prací pro město, protože jsou členy různých odborných komisí při zastupitelstvu města.,“ vysvětlil lídr hnutí Beroun sobě Kamil Machart.

Profese kandidátů hrála v tomto městě velkou roli i při sestavování kandidátní listiny hnutí ANO 2011.

„Kandidátní listinu našeho hnutí jsme sestavovali ve třech lidech. Jedním z našich kritérií bylo, aby mezi prvními šesti kandidáty nebyl nikdo, kdo by nebyl ochoten v případě potřeby pracovat nejen v zastupitelstvu, v radě, v komisích a ve výborech, ale případně i přijmout místo radního či starosty a místostarosty,“ uvedla za hnutí ANO 2011 v Berouně Irena Mastná s tím, že dalším kritériem při sestavení kandidátní listiny bylo složení odborností a profesí. „Na prvních dvou místech jsou stavební inženýři, číslo tři má kandidátka se zdravotně sociální fakultou, která pracuje i v neziskovkách. Další v pořadí je inženýrka ekonomie,“ upozornila Irena Mastná.

Na kandidátní listině ANA je na předposledním místě kandidát, který má v kolonce povolání uvedeno uchazeč o zaměstnání. „Pavel Kurušta je upoutaný na invalidní vozík a nemůže vykonávat povolání instalatéra. Nyní ale prochází rekvalifikačním kurzem,“ vysvětlila Mastná.

Nejstarší kandidáti, kteří se v komunálních volbách budou ucházet o přízeň voličů, jsou mezi komunisty. Čtyři z nich dosáhli a i překročili osmdesátiny. Dalších šest k této metě nemá daleko. Na berounské komunistické kandidátce je celkem sedmnáct lidí důchodového věku. „Vím, že naši kandidáti nejsou nejmladší, ale mladé lidi jsme nesehnali. Osobně oslovil přes sedmdesát lidí. Jak ale slyšeli KSČ, tak neodpověděli a nebo mávli rukou,“ vysvětlil osmdesátiletý lídr KSČM v Berouně Jiří Pokorný.

Na kandidátních listinách v Králově Dvoře najdou místní voliči povětšinou už známá jména. „Za hnutí Za krásné město Králův Dvůr se mnou už po tři volební období kandidují stejní lidé. Ti, co mají o dění ve městě zájem. Proto při sestavování kandidátky nehrálo roli, jakou profesi mají,“ uvedl lídr hnutí Luboš Krbec. Stejně na tom je i králodvorská ODS. O místo na její kandidátní listině byl letos nebývalý zájem. Několik kandidátů má pedagogické vzdělání. „Naše kandidátní listina patří k těm stabilním,“ zdůraznil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Kandidátní listiny v městysu Karlštejn se na první pohled od těch ostatních neliší. Důchodců i dělnických povolání je na nich minimálně. Za ODS zde ale kandiduje producent Janis Sidovský, který má ambice i na post starosty Karlštejna. „V Karlštejně se už hodně let angažuji v oblasti kultury a v poslední době jsem hodně svých aktivit zastavil. Takže jsem připraven, v případě, že budu do karlštejnského zastupitelstva zvolen, se obci věnovat a utkat se i o místo starosty,“ konstatoval Janis Sidovský.