Naopak dokáží výklad pozorně poslouchat a s chutí si sami zkoušejí různé výtvarné techniky.

Při mé návštěvě se zrovna seznamovali s grafikou. Někteří ji už znali ze škol či z výtvarných kroužků, dokonce si ji několikrát vyzkoušeli. Vyprávění Patrika Pařízka jim však jejich znalosti ještě prohloubilo, zvlášť když při tom ukazoval příklady děl zobrazující známá místa Berouna, která doplnil výkladem o jejich historii. K tomu použil i katalog z výstavy malíře Antonína Porketa, která se právě koná v Muzeu Českého krasu v Berouně. „Později půjdeme tuto výstavu navštívit a podíváme se i na jiné berounské památky," doplnil mladý výtvarník.

Letos se podle Pařízka sešla v dílnách skvělá parta. „V této skupině máme přihlášeno dvanáct dětí ve věku od sedmi do patnácti let. Jsou jak z Berouna, tak i z Hořovic. Skvěle se s nimi pracuje. Dělali jsme už různé aktivity, zkoušeli jsme výtvarné techniky, hráli jsme hry a malovali jsme i venku." Malí umělci si svá díla mohou odnést a se svými pracemi se pochlubit doma. Podle Patrika Pařízka se totiž alespoň kousek talentu skrývá v každém.
Z dětí se během dílen stanou i filmaři. Na programu je práce na společném filmu, na což se všichni velmi těší.

Výtvarné dílny mají u chlapců i děvčat velký úspěch. Letos se pořádá již šestý ročník. Některé děti se zúčastnily i těch předešlých. „Je tady ohromná legrace. Poprvé jsem tu byla sama, pak jsem s sebou začala brát i mladšího brášku Ondru, který bude mít ve čtvrtek desáté narozeniny," prozradila patnáctiletá Pavla.

Patrik Pařízek je rád, že se děti zajímají nejen o výtvarné umění, ale i o své rodné město a jeho historii. Proto doufá, že děti navštíví i berounské Muzeum Českého krasu, které pro ně připravuje různé programy. Toto léto probíhají Hrátky za muzejními vrátky, na kterých se Pařízek také podílí.
Příští výtvarné dílny, které se budou konat od 12. do 16. srpna v Hořovicích, budou více zaměřené na dějiny umění a různé umělecké styly. „Navštívíme hořovický zámek i okolí Hořovic a budeme malovat v plenéru," doplnil Pařízek. Vzhledem k stálému zájmu dětí plánují berounští výtvarníci tuto akci i na příští rok.

Text: HEDVIKA BAUEROVÁ