„Nechala jsem si z matriky vytáhnout předškolní děti, které mají od 1. září docházku povinnou a také ty ve věku čtyř let. Mělo by dorazit sedm předškolních dětí, které zatím do mateřské školy nechodí a deset čtyřletých," řekla krátce před začátkem zápisu ředitelka mateřské školy Zdeňka Pacourková. „Máme celkem 44 volných míst, počítáme s tím, že k zápisu přijdou i rodiče tříletých dětí," dodala.


Kromě ředitelky prováděla zápis ve sborovně také její zástupkyně Hana Kohoutová. S rodiči se na úvod vždy nejprve pozdravily a seznámily, následně probraly vše podstatné. „K zápisu jsem musela přinést vyplněnou přihlášku, rodný list dítěte a očkovací průkaz," podotkla Aneta Justychová z Bavoryně, která dorazila s brzy tříletou dcerou. I pro ní stejně jako pro ostatní příchozí děti byly připravené sladkosti a drobné dárky od těch, které už do místní mateřské školy chodí.


Zdická škola si na nízkou zaplněnost stěžovat nemůže. „Dosud jsme měli pořád plno, jak to bude letos nedokážu odhadnout," sdělila Zdeňka Pacourková s tím, že do školy volají i rodiče z Králova Dvora. Ten má ovšem svoje vlastní školské obvody. „Pokud máme místo, tak bereme každé dítě. Nemá cenu, abychom měli ve škole volná místa," poznamenala.

Kvůli novým pavilonům, které byly slavnostně odhaleny v září 2015, má škola ve Zdicích šest tříd s celkovou kapacitou 168 dětí. „V každé třídě jich je osmadvacet. Je to hodně, ve všech třídách máme stanovenou výjimku," upřesnila ředitelka. Učitelský sbor se snaží dětem program zpestřit celou řadou akcí. Škola už několik let nabízí možnost výuky anglického jazyka. S dětmi jezdí učitelé plavat a letos do programu nově zahrnuli také bruslení. Klasikou je pak škola v přírodě.


„V pátek k nám dorazí zdravotníci z nemocnice v Hořovicích. Ukážou něco ze své práce. V pondělí pojedeme na divadelní představení do Příbrami," uvedla Zdeňka Pacourková. Ještě před výstavbou nových pavilonů byla ve školním roce 2010/2011 provedena ve škole nová fasáda, včetně zateplení budovy, vyměněna okna, bylo zrekonstruováno sociální zařízení a kuchyně a postavena sborovna.

Letos se ve Zdicích zaměří na zahradu. „Až bude v srpnu škola zavřená, budou se na ní přidávat herní prvky – houpačky, prolézačky, kopec se skluzavkou, na kterém budou moct děti v zimě bobovat. Navíc vznikne i mlhoviště," nastínila plány ředitelka. Nejen změny v mateřské škole, ale i plánovaná výstavba druhého stupně základní školy, dokládají, že pro město je oblast školství prioritou. „Ve Zdicích se do budoucna počítá s určitou výstavbou, musíme hlavně zajistit místa pro děti ze Zdic, Knížkovic a Černína," dodal místostarosta Zdic Přemysl Landa.