„Osmnáctiletého muže štípnul sršeň do nohy. Dojížděli jsme k němu ne za pět minut dvanáct, ale pět minut po dvanácté," uvedl ředitel Zdravotní záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček s tím, že se u muže začínal rozjíždět anafylaktický šok. „Kdybychom nepřijeli, zemřel by," konstatoval záchranář.

Podle záchranářů sršni paradoxně neštípnou v době parného slunce, ale večer nebo v noci. Létají totiž za světlem. Lidé by si měli dávat pozor i na vosy, které se často nacházejí na blumách či švestkách. Včely i vosy navíc padají do pití. Dochází pak k případům, kdy se děti napijí z plechovky, ve které je ukrytá včela. Záchranáři vyjížděli k dívce, která se z takové plechovky napila a včela ji bodla do krku. Výjimkou nejsou ani bodnutí do úst při jídle. Zdravotní potíže mohou pak nastat i u lidí, kteří nejsou na bodnutí hmyzem alergičtí.

A kdy je nutné volat záchranku? „Pokud jde o štípnutí do končetiny, které sice bolí, oteče a dotyčný není alergik a nepřidávají se zdravotní potíže s dýcháním nebo další, je vhodné ledování nebo podání zodacu či dithiadenu," prohlásil Bořek Bulíček. V těchto případech je také vhodná porada se svým obvodním lékařem, může se tak třeba předejít nežádoucím účinkům léků. Pokud jde o bodnutí do hlavy, jazyka, do ucha, oka či dutiny ústní, je důležité volat linku 155, poradit se s operátorem, vyhodnotit situaci. Operátor se cíleně ptá na potíže, v případě potřeby vyšle sanitku.

Pokud je žihadel více, je také nutné ihned volat linku 155. Na této lince se mohou lidé informovat i na první pomoc. Podle záchranářů v mnohých případech poštípání lidé nevědí, jak se mají zachovat.