Očkovaní v berounské i hořovické nemocnici probíhá už několik týdnů, zatím ale pouze pro personál obou zařízení, pracovníky v sociálních službách a seniory ve věku od osmdesáti let. Pro širokou veřejnost je vše teprve ve fázi příprav, kdy by centra měla začít fungovat pravděpodobně během pár týdnů.

„Na Berounsku chystáme ve spolupráci s nemocnicemi očkování v jejich areálech, kde by se mělo očkovat dohromady zhruba pět set lidí denně. Spuštění předpokládáme nejpozději v polovině března,“ nastínil nejbližší plány Pavlík.

Ilustrační foto.
TEST RESPIRÁTORŮ: Ve kterém se dobře dýchá, neškrábe a nepáchne po chemii?

Vše už závisí jen na stabilním přísunu vakcín. Na tom se krajský radní shoduje s Markem Jankou, lékařem z berounského kardiologického oddělení a členem mobilního očkovacího týmu, který je zároveň náměstkem pro léčebnou péči v holdingu Akeso, vlastnícím obě nemocnice.

Distribuce očkovacích látek je řízena ministerstvem zdravotnictví, které je posílá dále do krajů. Proces distribuce ale stále drhne, nedaří se zajistit plynulý přísun vakcinačních látek. Nemocnice proto zatím nemohou očkovat na maximum svých současných kapacit.

„Je pravda, že potenciální kapacita pro očkování by v naší nemocnici mohla být už nyní vyšší, než je dodávaný počet dávek. Jedná se ale o celostátní a nebojím se říct i celoevropský problém. Každý týden detailně připravujeme určité množství očkovacích míst pro daný týden proti počtu dostupných vakcín,“ vysvětlil Marek Janka.

Berounské velkokapacitní očkovací centrum bude mít zázemí v prostorách nemocničního konferenčního sálu, který nabízí více místa pro administrativu i vakcinaci. Také hořovické centrum vzniká v areálu nemocnice, v bývalém zdravotním ústavu.

Ilustrační foto.
Situace začíná být vážná. Některé středočeské nemocnice jsou na hraně kapacit

Pro provoz budoucích velkokapacitních očkovacích center se počítá se všemi typy očkovacích látek, které byly schváleny pro Českou republiku. Radní Pavlík a lékař Janka se shodují, že očkování pomůže zajistit imunitu obyvatelstva, což přispěje především k uvolnění tlaku na zdravotnictví.