„Další dostali šanci na lepší život u nových rodin," uvedla za Ekoncentrum Zvířecí pohoda ve Bzové Veronika Novotná.

Statek na návsi ve Bzové je domovem i koní a dalších zvířat. Navíc jsou zde dveře otevřené i návštěvníkům. Pro zdravé příjemná relaxace, pro zdravotně postižené terapie. V takovém duchu se nesou návštěvy dětí i dospělých. „Stěžejním projektem našeho ekocentra jsou aktivity se zvířátky pro děti i dospělé. Jednotlivé programy ladíme vždy přímo pro konkrétní cílovou skupinu. Jedná se o programy poznávací, výukové i relaxační," pokračuje Veronika Novotná.

Podle zástupců ekocenta je důležité, aby děti měly možnost pochopit, že každé zvíře potřebuje k životu určité podmínky, aby bylo zdravé a spokojené. Důkazem je například to, že malý či velký klient si koně může vyčistit a současně se dozví spoustu informací o jeho chovu. „Klient je na koni vždy veden na ruce, nejčastěji v přírodě. Z výbavy používáme pouze deky, aby jezdec souzněl s pohyby koně, a tím to jeho tělu nejvíce prospívalo. Také používáme několik jednoduchých cviků, které přispívají ke zlepšení koordinace pohybů a protažení svalů celého těla. Taková to forma svezení na koni je často používaná jako podpůrná součást terapie fyzicky či mentálně postižených klientů. Ale i pro zdravého člověka představuje tato aktivita příjemný druh relaxace," konstatovala Veronika Novotná.

Přímý kontakt se zvířaty si ve Bzové užívají i školáci. „Pro školky a školy máme připravený program s názvem Povídání se zvířátky. Snažíme se připravit aktivity, které děti vzdělají a zároveň pro ně jsou také příjemnou zábavou, při které mohou být s našimi zvířátky v kontaktu. Snažíme se učit děti vnímat přírodu a zvířátka jako důležitou součást našich životů," dodává Veronika Novotná.

V ekocentru ve Bzové napraví nejrůznější nežádoucí chování psů. Zkušená kynologická lektorka Míla Beranová zde celoročně pořádá pravidelné skupinové i individuální lekce výchovy a výcviku psů pomocí pozitivních metod. „Od jarních měsíců bychom rádi opět zavedli pravidelné přednášky, na kterých by byla prezentována zajímavá témata. Plánujeme také druhý ročník poznávacího výletu se psy s prvky dogtrekkingu a další akce se zvířátky nejen pro děti," uzavírá Veronika Novotná.

Zástupci Ekocentra Zvířecí pohoda aktuálně hledají domov pro čtyři pejsky. Jedním z nich je například přibližně desetiletý kříženec pikardského ovčáka Bertík, který na svůj nový domov čeká téměř 2 roky. Je to tichý, hodný, mazlivý a nenáročný pejsek. Jeho předchozí život byl neradostný a o to více je milým překvapením, že neztratil důvěru v člověka po tom všem, co má za sebou. Bertík bohužel nevidí, ale přesto by byl hodnému člověku vděčným kamarádem.

Finančně zvládnout chod ekocentra, zajištění krmiv a finančních prostředků na veterinární péči jsou záležitosti, které dávají zástupcům Zvířecí pohody zabrat více, než samotná každodenní péče o zvířata. Proto jsou vděčni za každou pomoc od ostatních.
Více informací o nás naleznete na www.zvirecipohoda.cz