Sotva metr a dvacet centimetrů vysoký jehličnan jí kdysi přinesl manžel z brigády v lese. „Strom sám zasadil, ale bohužel asi dva roky nato manžel odešel. Tehdy říkal, že tady na tom místě bude hezký a za tu dobu takto nádherně vyrostl. Určitě by měl radost,“ říká paní Marie.

Jak potvrdil certifikovaný arborista, vzrostlý smrk se těšil dobrému zdraví. Musel ale být pokácen, protože už začínal představovat bezpečnostní problém pro okolí.

„Strom nám dělal hezkou zástěnu od ulice, ale bohužel když například přišel silnější vítr, už se začínal nebezpečně ohýbat a navíc roste ve svahu. Kolikrát jsem si už říkala, pane bože, to spadne sousedům na zahradu nebo na ulici. Takže jen z tohoto titulu jsme se jej rozhodli městu darovat jako vánoční strom. Je mi ho líto, ale nedá se nic dělat. Jsem ráda, že ještě takto poslouží,“ doplnila paní Marie.

O pokácení a přepravu téměř jeden a půl tunového smrku se postarali pracovníci AVE Beroun za asistence společnosti KD Trans z Králova Dvora. Strom na nízkoložný podvalník pomohl naložit autojeřáb Liebherr LTM 1030, který umí manipulovat s až 35 tun těžkým břemen. Poté jej opatrně dostali z úzké ulice Jiráskova. Následný transport a instalace stromu na náměstí proběhly hladce.

Kvůli bezpečnosti a pevnosti základu na Husově náměstí může být strom vysoký maximálně 17 metrů. V případě sídliště to je pak 13 metrů. V následujících dnech jej čeká zdobení, aby vše bylo připraveno do zahájení adventu.