Postava medvěda je vyřezávána z lipového dřeva. Jak říká řezbář, je potřeba, aby autor tvar budoucí sochy v kmeni viděl už dopředu. „Nejdříve se to musí pilou vyříznout nahrubo, pak přichází na řadu menší pila a nakonec ruční práce s dláty a dalším nářadím. Důležité je mít dobré prostorové vidění,“ prozradil Jak Viktora.

Humorně dodal, že nejnáročnější bylo špalek, z kterého medvěd vzniká, dostat na místo. Načež hned doplnil: „Nejtěžší je určitě budoucí tvar získat takzvaně z kmenu ven. Pak už se to jen ladí.“

Advent na Husově náměstí v Berouně.
PODÍVEJTE SE: Berounské náměstí zdobí dřevěný betlém a koutek se zvířaty

Řezbářství má svá zákoutí, hlavně pak když se někde řízne více, než bylo potřeba. „Opravit se dá ledasco, ale záleží na tom, co se nepovedlo. Když se něco prořízne moc, tak už se to těžko vrací,“ vysvětlil a ukázal na oko další jeho rozdělané práce, vznikající sochy krále, kde byl vyhnilý suk. Místo musel vyčistit a zaklížit. Později se bude ještě začišťovat tak, aby nešlo nic poznat.

Co se týče berounského medvěda, ten už je skoro hotový. Zbývá dodělání chlupů, opálení povrchu, který pomůže dát dřevěnému chlupáči odstín, a pak už jen začištění, úprava jemných detailů a důležitá impregnace. Jak umělec s úsměvem přiznal, těžko se bude s medvědem loučit. V závěru poté potvrdil, že též pracuje i na populární tajné figurce.

Jan Viktora z Hýskova je sice už v důchodu, ale řezbářství je pro něj dlouholetým koníčkem a stále částečně i obživou. Řemeslu se věnuje už 25 let, ke kterému jej přivedl jeho otec, přičemž vše původně začalo leteckým modelářstvím, jemuž se společně věnovali. Kromě tvorbě vlastních soch a výrobků ze dřeva se poskytuje i jejich opravu.