„Pravidelně mě nejvíc stojí bydlení a věci spojené s ním, jako je úvěr, údržba a třeba i spoření,“ říká finanční konzultant Daniel Tuček. „Pochopitelně jsou tu pak výdaje za jídlo, protože si rád zajdu do kvalitní restaurace, pokud za to stojí, ale utratím dost i za klasický nákup potravin nebo za dovolenou,“ doplňuje Tuček. Menší finanční stopu za s sebou pak nechává útrata za alkohol, „ Radši, než bych si otevřel nějaký alkohol doma, vyrazím jednou, dvakrát v týdnu do společnosti. Finančně mě to nijak nevytěžuje.“

Starostka obce Tlustice Helena Kaššová má podobné výdaje jako většina Středočechů. „ Na čem nejvíc pravidelně utrácím, je určitě kvalitní dovolená, kterou si člověk zaslouží,“ říká starostka a vzápětí dodává, „Co možná spořádá ještě víc peněz než dovolená, jsou ale náklady na bydlení.“ Alkoholu pak vůbec nevěnuje finanční pozornost.

Berounský okres se staví do průměru Středočeského kraje. Nejvíce utratí občané za bydlení a jídlo. Ochotně se pak nebojí investovat do svého pohodlí na svých dovolených. Není proto divu, že stále více berounských využívá k dopravě na své zasloužené dny odpočinku letadlo.

Dalším ze zpovídaných byl florbalový trenér a rozhodčí Daniel Nejedlo. Ten vydá největší investice za jídlo a stravování. „ Nejvíc utratím nejspíš za jídlo, nikdy jsem to nepočítal, ale dává mi to smysl, a určitě za osobní rozvoj a potřebné vybavení na sport.“ Naší redakci dále sdělil, za co se nebojí utrácet i větší sumy, „ Nebojím se utratit víc peněz za kulturu a netradiční zážitky, ovšem očekávám od toho požadovanou kvalitu a patřičný smysl. Také bych rád utrácel za dovolenou, ale to mi bohužel není přáno.“ Nejedlo pokračuje: „ Co se týče alkoholu, tak tam je to celkem jasné, jsem abstinent a alkohol koupím jen jako pozornost či dárek pro někoho jiného.“ Nejmenší útratu pro něj pak znamená doprava. „ Zpravidla se dopravuji na kole nebo pěšky. Když už sednu do auta, cestovné se mi proplácí, takže za dopravu neplatím téměř nic,“ vysvětluje.

Výčet tří náhodně zvolených osob nelze pochopitelně brát jako zobecňující pravidlo, spíše ukazuje jistou cestu nebo popřípadě ujišťuje ostatní čtenáře, že ve svých výdajích nejsou sami a vždy se najde žrout, který pravidelně navštěvuje naše peněženky, byť bychom byli rádi, kdyby se rozhodl, že na své váze shodí.