Přípravy na XI. ročník Karlštejnského vinobraní, které se koná tento víkend, jsou téměř u konce. Stejně jako v uplynulých letech přenesou oslavy sklizně hroznů všechny návštěvníky do 14. století, kdy na hrad Karlštejn přijel Karel IV. s chotí Eliškou Pomořanskou. Do velkolepé akce, kterou v uplynulém roce navštívilo zhruba 20 tisíc návštěvníků, obec letos investovala 750 tisíc korun.

„Každoročně nakupujeme nové dobové kroje, také si je necháváme šít. V současné době jich máme už 200. Aby se nám vložené investice vrátily, potřebovali bychom, aby letošní ročník našeho vinobraní navštívilo alespoň deset tisíc lidí,“ informoval starosta Karlštejna Miroslav Ureš.

Bohatý program, který bude souběžně probíhat na několika místech v obci, s sebou přinese dopravní omezení. „V sobotu i v neděli od devíti hodin ráno do osmi večer bude do obce platit zákaz vjezdu, a to i pro lidi, kteří v Karlštejně bydlí,“ upozornil starosta Karlštejna Miroslav Ureš.
Další dopravní omezení čeká motoristy na silnici, která směřuje z Karlštejna do Hlásné Třebaně. Kvůli průchodu průvodu bude v sobotu i v neděli uzavřena od 13.25 do 13.45 hodin. Kvůli předpokládanému náporu návštěvníků rozšířilo karlštejnské kulturní sdružení i počet záchytných parkovišť. „Motoristé budou moci parkovat nejen na našem centrálním obecním parkovišti, ale i na louce u mostu přes řeku a další záchytné parkoviště bude pro návštěvníky z Berouna a Srbska u kempu,“ vysvětlil starosta.

Pro letošní ročník připravili pořadatelé také několik změn. Sobotní vstupné se proti loňskému roku například zvýšilo z 50 na 100 korun. „Vstupenka ale platí i v neděli. Děti do patnácti let mají vstupné zdarma,“ upozornil Miroslav Ureš. Další změna se týká večerní ohnivé show, která se při uplynulých ročnících konala na hradě. „Letos se uskuteční na našem náměstí. Uvidí ji tak více lidí,“ poznamenal Ureš.

Během Karlštejsnkého vinobraní si mohou návštěvníci prohlédnout i starobylé prostory hradu. „Pouze od půl třetí do čtyř hodin budou prohlídky přerušeny. Kvůli tomu jsme prodloužili návštěvní dobu o hodinu až do šesti večer. V případě zájmu i na delší dobu,“ informoval kastelán Karlštejna Jaromír Kubů.

Na Karlštějnském vinobraní nebude chybět víno ani burčák.