Berounsko/ Na Berounsku začaly řádit virózy, lidé se dopují prášky a vitamíny. „Nejlepší je čerstvě vymačkaný citron a šumivý acylpyrin. Pak hlavně zalézt do postele,“ popisuje Alena Hokerová z Hořovic, ale sama přiznává, že dodržuje pouze první zásadu. „Když mám totiž začít marodit, kolega přijde s daleko vážnější formou stejného onemocnění. Pak já musím do práce,“ lituje Hokerová.

Nemocní nechtějí přijít o výdělek

Není jediná, kdo nemoci přechází v práci.„Ti, kdo nechtějí přijít o výdělek a třeba i o zaměstnání, doma nezůstávají,“ souhlasí praktická lékařka Drahomíra Lhotáková. Pacientům to ale nedoporučuje.
„Nejdůležitější je dostatek tekutin a fyzický klid. Léky jsou nakonec druhotné, ale důležitý je odpočinek,“ dodává lékařka s tím, že respiračních onemocnění přibylo v posledních týdnech.
Počet lidí s virózami však odpovídá sezoně. Vliv na to může mít i stále častější očkování. „To je však proti chřipce účinné jen krátkodobě, protože vir může mutovat a pak stejně tělo nebude mít protilátky. I tak očkování doporučujeme především lidem se zdravotními obtížemi, jako jsou kardiaci nebo diabetici,“ upozorňuje dětská lékařka Jiřina Sudíková.

Lidem připadá očkování drahé

Vakcína ale není zadarmo. „Mám tři děti. To nejstarší je v první třídě a má očkování proti chřipce zdarma, ale ostatní děti jsem očkovat nenechala, je to drahé,“ lituje Kristýna Šulcová z Berouna.
Počet nemocných lidí sleduje hygiena. „Aktuální situace ve výskytu je v okrese Beroun taková, že se už několik posledních týdnů pohybuje kolem 1 000 nových onemocnění na 100 000 obyvatel za jeden týden. Nejvyšší nemocnost je ve věkové skupině 0–14 let. Současný stav je odpovídající tomu, co obvykle pozorujeme v podzimní sezoně. O epidemii se zatím určitě nejedná a očkování proti chřipce lze jen doporučit, zásoba v lékárnách je dostatečná,“ informuje Josef Vlček z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.
„Vakcín máme skutečně dostatek a stále jich i dost prodáváme, přesto je počet očkovaných v celé republice oproti západním zemím minimální. To, že se radikálně sníží pravděpodobnost, že se lidi chřipkou nakazí, za těch 160, 170 korun stojí,“ doplňuje lékárník Ladislav Krňávek.