Jubilejní ročník

Recitační soutěž se v Lochovicích konala už podesáté. I letos se na ni sjeli žáci z mnoha míst našeho regionu. Nechyběli recitátoři z Osova, Hostomic, Litně a do Lochovic se vypravili i školáci z Hořovic, Zdic, Žebráku a Cerhovic.

František Hrubín, Jiří Žáček nebo Jaroslav Seifert. To jsou příklady autorů, jejichž básně recitovaly děti z prvních dvou kategorií. Jejich umění sledovala porota, do které usedla ředitelka lochovické základní školy Ivana Eklová, hořovický básník Petr Petříček a Berounský deník zastoupila redaktorka Radka Kočová.

Ostřílení borci

A jak porotci hodnotili výkony malých recitátorů? „Cením si toho, když někdo umí recitovat poezii. Překvapilo mne, že i nejnižší věková kategorie byla z mého hlediska na velmi dobré úrovni. Ve druhé kategorii to bylo ještě lepší, velmi se těším i na ty další,“ prohlásil v polovině okresního kola recitační soutěže Petr Petříček.

Na recitační soutěži se představili ostříleni borci i úplní začátečníci. Například jedenáctiletý Jan Fatka z Hostomic přijel recitovat už popáté. Poprvé před publikum předstoupil ve druhé třídě, nyní je v šestém ročníku a recitace ho stále baví. Verše pro letošní ročník soutěže si vybral z čítanky. „Nebylo to vůbec těžké,“ sdělil jedenáctiletý Honzík. Zato stejně stará Nikola Špačková měla letos premiéru. „Básničku mi pomohla vybrat paní učitelka. Hledali jsme i na internetu,“ řekla ke svému vystoupení dívka, která v Lochovicích přednesla báseň Jaroslava Seiferta Píseň o lásce. „Trému jsem měla jen na začátku,“ říká dívka, která se ráda zúčastní i dalších ročníků.

Nečekaná účast

O vítězích recitační soutěže rozhodovala nejen porota, ale také diváci. Na chodbě školy byly rozvěšené obálky se jmény soutěžících. V Lochovicích se představilo jednapadesát recitátorů. „Týden před soutěží to vypadalo, že bude recitovat jen dvacet dětí. Máme velikou radost, že chuť recitovat má tolik žáků,“ řekla ředitelka lochovické školy Ivana Eklová, která navíc přednesla básně Petra Petříčka. Přítomní si tak mohli poslechnout verše básníka, který žije v jejich regionu.

Celou soutěž vedla učitelka lochovické školy Šárka Vašíková. „První dva z každé kategorie se dále představí na krajském kole v Kolíně. Pro druhou a třetí kategorii platí termín 15. dubna, školáci z první a čtvrté kategorie pojedou do Kolína o den později,“ uzavírá Šárka Vašíková.