Lidem ve Vižině dochází voda ve studních. Vižinští nemohou výstavbu vodovodu odkládat. „Lidem v obci se stává, že jsou úplně bez vody. Rodičům a bratrovi došla voda už několikrát. Bratr si raději nechal udělat další vrtanou studnu,“ popisuje situaci na Vižině její obyvatelka Jana Fialová. „Nedovolím si vyprat denně více jak dvě pračky. Spotřeba vody s dvěmi dětmi je veliká, ale všichni dobře víme, že nedostatek vody v obci je. Musíme s ní šetřit,“ konstatuje Jana Fialová.


Výstavba vodovodu ve Vižině závisí na schválení dotace od ministerstva zemědělství. „Na jeho výstavbu bude třeba 15 miliónů korun. O 11,5 miliónů žádáme stát. Zbytek nákladů bude hradit obec z vlastních finančních prostředků,“ uvedl starosta Vižiny Václav Císař. „Mnoho lidí nemá vodu ve studních. Máme připraveno územní rozhodnutí a stavební povolení. Výběrové řízení určilo firmu, která vodovod vybuduje,“ sdělil Václav Císař. Zda obec dotaci obdrží, to by mělo být jasné do konce června.


Po dokončení vodovodu se obec pustí do výstavby kanalizace. „Je připraven projekt. K pozemkům, přes které kanalizace povede, bude třeba zanést věcné břemeno. Kanalizace totiž bude společná se sousední obcí Všeradice a její trasa vede až do této obce. Společná čistička bude umístěna u Nesvačil. Budou ji využívat i Svinaře, Skuhrov a další blízké obce,“ upřesnil starosta Vižiny Václav Císař a dodal, že na výstavbu vižinské kanalizace bude obec opět žádat o dotaci.

Územní plán brzdí rozvoj obce
Vižina počítá s nárůstem obyvatel i výstavbou nových rodinných domů. Vodovod a kanalizace by měly přinést výhody nejen stávajícím obyvatelům. „Lidé na Vižině chtějí stavět. Tím, že není schválený územní plán, se brzdí rozvoj obce. Starosti s územním plánem má obec už několik let. „Uskutečnilo se již mnoho jednání a další intenzívně probíhají. Minulému zastupitelstvu se podařilo vyřešit těžební ložisko a své připomínky vznesli i památkáři,“ popsal starosta Vižiny. Ten věří, že územní plán by mohl být schválený do konce roku. Lidé ve Vižině se potýkají i s nedostatkem elektrického proudu. „Vše vyřešily dvě nové trafostanice, jejichž instalaci v obci právě dokončují České energetické závody,“ sdělil Václav Císař.