Výstavba nových bytů a rodinných domů má v Berouně zelenou. Mezi projekty, které se v současné době rozvíjí, patří také bytový dům Vlaštovka, který vyroste v ulici Nad Paloučkem. Kolik bytů tedy bude občanům k dispozici a jak se na výstavbu Vlaštovky dívají současní obyvatelé Paloučku?

Výstavba bytového domu Vlaštovka začala v červnu. Nyní se budují základy a podle marketingového ředitele Harmonie Group Jiřího Hlinky by se první obyvatelé měli stěhovat na počátku zimy roku 2008. „Vlaštovka bude mít 36 bytů a 59 parkovacích stání v garážích. Po necelém měsíci prodeje je zamluveno či rezervováno 35 procent bytů. Jsme rádi, že polovinu zákazníků tvoří právě obyvatelé Berouna,“ sdělil Jiří Hlinka, který prozradil i cestu k samotnému názvu. „Původní návrh domu připomínal lodní kajutu. Od toho byl kousek k plachetnici a ke knize Artura Ransomeho, kde se jedna loď jmenovala právě Vlaštovka. Název se ujal,“ řekl Hlinka.

Většina obyvatel Berouna se na nové byty těší a ve výstavbě vidí plus. „Moc se mi tady líbí a to, že se staví nové byty, je jedině dobře. Musím říct, že tak rozvinutou výstavu nových bytů jsem ještě nikde neviděl,“ řekl obyvatel Paloučku, který se před lety přistěhoval z Ruska. Najdou se ale i lidé, kteří nejsou z Vlaštovky nadšení. „Já mám byt na druhou stranu, ale vím o tom, že sousedé nejsou s výstavbou spokojení a že usilovali o to, aby se zde nestavělo,“ řekl jeden z obyvatelů Paloučku. Podle Jiřího Hlinky ale Vlaštovka vytvoří vkusný architektonický přechod mezi Paloučkem 1 a 2. „Daný pozemek byl od počátku určen k bytové zástavbě. Vlaštovka má tři nadzemní podlaží a zachovává dostatečný odstup od všech objektů. Rozhodně půjde o mnohem šťastnější
a pro lokalitu přínosnější řešení než nynější zaplevelené rumiště,“ dodal Hlinka.

Fakta:

  • Bytový dům Vlaštovka začal vznikat v červnu.
  • Jde o komorní projekt se 36 byty a apartmány a 59 parkovacími místy v podzemní garáži.
  • Užitná plocha bytů, které jsou všechny orientovány k jihu, bude v rozmezí 29 až 121 čtverečních metrů.
  • Ceny se pohybují už od 30 tisíc korun za metr čtvereční. Byty tedy zhruba stojí od 1 370 000 do 3 700 000 korun.
  • Stěhovat by se lidé mohli již na počátku zimy 2008.