Zastupitelům Nového Jáchymova se konečně podařilo zajistit peníze na rekonstrukci staré vodovodní sítě v obci. Firma, která vyhrála výběrové řízení v tomto týdnu zahájila výkopové práce na hlavním tahu obcí. „Na rekonstrukci vodovodní sítě jsme získali v loňském roce dotaci z Fondu životního prostředí Středočeského kraje ve výši milion čtyři sta sedmdesát šest tisíc korun. Za tyto peníze ale můžeme zrekonstruovat pouze část vodovodních rozvodů v obci. Zhruba v délce jednoho kilometru. Kromě toho to musí být hlavní řady. Přepojení přípojek je nad rámec dotace a budeme je financovat z vlastních zdrojů,“ upozornila starostka Nového Jáchymova Iva Kinclová.

Zastupitelům chyběly peníze

Celkové náklady na první etapu rekonstrukce vodovodní sítě budou obec stát necelé dva miliony korun. Obec by ale přitom nutně potřebovala zmodernizovat celou místní vodovodní síť. „To bychom ale museli někde sehnat jedenáct milionů korun. Kvůli finanční náročnosti jsme proto museli celou investiční akci rozdělit do několika etap. Nyní se bude rekonstruovat část, která je v nejhorším stavu. Je to vodovodní řad ve směru od obecního úřadu na obec Nižbor, vysvětlila Kinclová.

Aby obec nemusela komunikaci uzavřít přistoupila ke změně technologie. „ Kvůli uzavírce Zahořan by se naši lidé nedostali do Berouna. Při cestě do města používají právě tuto komunikaci. Z tohoto důvodu děláme řízené podélné protlaky a uzavřeli jsme jen jednu půlku silnice. Druhá je průjezdná,“ vysvětlila starostka.

„Jsme rádi, že se na silnici dělá aniž by na ní byl přerušen provoz. Už takhle máme těch různých objížděk kvůli Berounu až až,“ okomentovala výstavbu vodovodu Jitka Nováková.

O peníze na nový vodovod žádalo zástupitelstvo obce od roku 2004 ministerstvo zemědělství. Od něho chtěli dotaci na celý vodovod. „To se nám ale nepodařilo. Nyní máme už jen jedinou šanci. Získat peníze postupně z fondu Středočeského Kraje,“ uvedla starostka.

Současné vodovodní rozvody jsou z osinkocementového potrubí, které bylo položeno někdy v roce 1967 v akci „Z„.

V posledních letech jsme na něm museli řešit neustále nějaké poruchy. Zejména v zimním období. Kromě toho zde máme kvůli zastaralým rozvodům velké úniky vody a cena vodného neustále stoupá. Rekonstrukce potrubí nám pomůže tyto finanční ztráty zlikvidovat,“ informovala starostka.