„Při naší návštěvě jsme dnes do školy přijeli dětem představit činnosti vojáků Čestné stráže a Posádkového velitelství Praha. S námi tu jsou také hudebníci ústředí hudby Armády České republiky, jež ve třídách a v areálu školy předvedli krátké ukázky jednotlivých odborností,“ uvedla vojenská tisková mluvčí Eva Cajthamlová.

Vojáci v rámci několika stanovišť, které děti z jednotlivých tříd postupně navštívily, předvedli jak vlastní výzbroj, tak i techniku a dovednosti. Žáci tak například pozorně sledovali, jak se během ukázky profesionální voják Radek Mareš dokázal pomocí bojového systému Musado ubránit svému kolegovi Lukášovi Částkovi.

Z odletu první dvojice letounů JAS 39 Gripen z čáslavské vojenské základny do Pobaltí.
České gripeny natočily v Pobaltí ruské stroje. Armáda se pochlubila

Další stanoviště zase ukázalo jednotlivé druhy uniforem čestné stráže, automatické pušky a další zbraně, včetně těch historických, které naše armáda používala a v současnosti má ve výbavě. Na venkovním hřišti se děti zase dozvěděly něco o navigaci, první pomoci a možnostech přežití v různých situacích.

Náklaďák i teréňák

Ale aby jen pasivně nepřihlížely, v tělocvičně si mohly děti proběhnout opičí dráhu, kterou zakončila florbalová střelba na bránu. Na dvorku školy, si zase důkladně prohlédly vojenský náklaďák a terénní Toyotu Hilux.

Pro osmáky a deváťáky byla představena příležitost studia na střední vojenské škole v Moravské Třebové. „Děti tak dostaly nejzákladnější informace o případném studiu na této škole a možné službě v armádě,“ doplnila mluvčí.

Vojáci do školy přijeli na pozvání školy, která tak získala další příležitost dětem představit vedle dalších profesí i tu v rámci české profesionální armády. „Od paní Cajthamlové jsme se dozvěděli, že tu je ta možnost, takže jsme neváhali a hned jsme ji přijali. Naše paní učitelky se poté ve spolupráci s vojáky o celou akci postarali. Za to jim patří obrovské dík. Smyslem bylo dětem přiblížit práci armády, aby měly přímou zkušenost a s tím i reálnou představu o činnosti našich vojáků,“ uvedl ředitel školy Eduard Polách.

Čestná stráž české armády jsou jednotky k zabezpečení protokolárních, slavnostních a pietních akcí u nás i v zahraničí. Její funkce není jen reprezentace české armády, ale i ochrana, kdy členové jednotky musí taktéž ovládat ty samé vševojskové činnosti jako ostatní vojáci. Širokou veřejností je často čestná stráž zaměňována s hradní stráží. Tyto dvě jednotky nicméně plní rozdílné úkoly.