O několik desítek let zpět, ve vojenském táboře, za volantem bojového vozidla a dokonce i na bitevním poli se ocitnou návštěvníci sobotní přehlídky ve Zdicích.

Již tradiční, divácky atraktivní přehlídku vojenské historické techniky pořádá jako každoročně místní klub vojenských historických vozidel. Ivan Herák přiblížil sobotní akci v krátkém rozhovoru.

O kolikátý ročník akce se jedná?

Je to od roku 2004 v pořadí již pátá akce, ale čtvrtý ročník na Písmenech. První akce se konala v květnu roku 2004 na zdickém náměstí, ostatní už potom na kopci Písmena nad Zdicemi.

Co návštěvníky v sobotu čeká?

Jedná se o moderované odpoledne spojené s výstavou techniky našeho i dalších klubů, ukázkami bojových konfliktů, výzbroje a výstroje různých armád, ukázkami práce hasičů, armády a další. Od minulého ročníku v roce 2006 se přehlídky účastní armáda se zajímavým exponátem, kterým je dělostřelecký palebný systém DANA vz. 77. Letos opět přislíbila účast.

Akce je určena pro odborníky a zasvěcené, ale i pro laickou veřejnost, hlavně rodiny s dětmi. Jaká technika bude na Písmenech k vidění?

Na každé přehlídce je kromě naší techniky představována i technika řady dalších klubů a sběratelů, na každou je speciálně dovezen nějaký zajímavý exponát. V minulosti to byly německý polopásový OT Hakel, tank T34, americký polopásový HalfTrack M3A2 a podobně.

Na letošní přehlídku jste připravili ukázku z techniky druhé světové války. Co to bude konkrétně?

HalfTrack M3A2 (US), americký pásový Wiesel Studebaker, Dodge WC52, WC51 a štábní WC 64 (vše US), protitankové dělo vz. 39 (SSSR), GMC A1, A1 a A3 (US), Jeep M38.

To ale rozhodně není všechno…

Z další techniky bude k vidění Tatra 57, Praga V3S, Praga V3S s propiletadlovým dvoukanónem, obrněný transportér OT 64, pásové bojové vozidlo pěchoty BVP-1, Tahač raket ZIL, LandRover 71, UAZ, UAZ sanita, Jeep , protiletadlový dvoukanón a další technika.

Chystá se, stejně jako v předchozích ročnících, také nějaká „živá“ ukázka pro diváky?

V rámci každé akce je pořádáno zpestření pro diváky.

V minulosti to byla například ukázka zásahu hasičů, kteří hasili hořící auto, nebo ukázka bojového konfliktu. Loni jsme připravili pro diváky dvě bojové ukázky, letos byla bitva bohužel z technických důvodů zrušena.

Přesto si ale návštěvníci rozhodně přijdou na své. Co jste pro ně připravili místo bitvy?

Kempy: Na konkrétních plochách jsou postaveny tábory různých armád – stany, ohrazení (zátarasy, ostnatý drát, závory a podobně), naaranžovaná výstroj, výzbroj, technika – k tomu příslušný počet dobově oblečených vojáků, dobová hudba, ukazatele směru.

Ukázky terénní jízdy: V rámci akce je ve vyhrazeném prostoru předvedena terénní jízda vybrané techniky, zejména pak těžké pásové techniky, spojená s výkladem.

Jízdy diváků: Zájemci se mohou svést vybranou technikou po okolí (Praga V3S, OT-64,UAZ, Land Rover, Dodge). Jízdy jsou atraktivní hlavně pro děti.

Ukázka jízdy na koních: Diváci uvidí jízdu na koních a děti se budou moci svézt.

Ukázka techniky hasičů: Techniku předvedou hasiči HZS Středočeského kraje ze Zdic, Hořovic a Berouna.

Ukázka zbraní a výstroje: Předvedeme exponáty znehodnocených zbraní z muzea včetně odborného výkladu.

Občerstvení: Jako specialita jsou nabízeny pokrmy z polní kuchyně.

Hudba: K tanci a poslechu bude od 19 hodin hrát country skupina Tetínské kytary, která pravidelně doprovází akce klubu, country večery i přehlídky na Písmenech. Končí se zhruba o půlnoci. Atmosféru dotvoří zapálený oheň.