Ačkoli první odhady očekávaly volební účast pod hranicí třiceti procent, krajské volby nakonec oslovily kolem čtyřiceti procent občanů. Členové volebních komisí zejména ve větších městech přesto nebyli s volební účastí spokojení.

"Chodí jich málo, krajské volby pro očany nejsou tak zajímavé, jako ty parlamentní nebo do obecních zastupitelstev. Od sobotního rána přichází už jen několik lidí," shodovali se členové volebních komisí v Králově Dvoře a v Berouně.

V průběhu voleb se členové komisí nesetkali s velkými problémy. "Vzhledem k tomu, že chodí málo lidí, není problém uhlídat pořádek. Stačíme i sledovat, aby někdo omylem nevhodil do urny místo hlasovacího lístku třeba svou občanku, jak se někdy stává," přiznaly členky králodvorské komise.

Na hladký průběh voleb v Berouně dohlíží Ladislava Šlemínová z berounského městského úřadu. "Objíždíme všechny volební okresky v Berouně a dohlížíme na správný průběh. Kontrolujeme například, zda na budově, kde se volby konají, visí státní vlajka, zda je volební místnost správně popsaná, zda jsou vyvěseny správné hlasovací lístky," uvedla Ladislava Šlemínová.


Volby do krajských zastupitelstev přitom zpočátku Berouňané nechtěli asi podcenit. Před některými volebními místnostmi se nedočkaví voliči začali totiž srocovat ještě před 14. hodinou, tedy před oficiálním začátkem voleb. „Skutečně na nás někteří voliči ťukali, ale museli počkat na druhou hodinu. Bylo jich tu v první chvíli tolik, že se ani do volební místnosti nevešli a museli proto někteří z nich čekat na chodbě,“ popisovala nevšední zájem o volby jedna z členek berounské volební komise. Možná voličům na Berounsku volební nadšení vydrží, ale předvolební průzkumy zatím předpokládaly volební účast pod hranicí 30 procent.

„Lidé zatím chodí průběžně. Hned na začátku voleb přicházeli hlavně důchodci a lidé, kteří se vraceli ze zaměstnání,“ uvedly členky berounské volební komise Iva Sedláčková a Pavla Červenková.

Na menších obcích se počet dychtivých voličů v porovnání s Berounem nedá srovnávat. „Máme tu méně voličů, jen přes dvě stovky a většina z nich chodí průběžně. Zatím jsme tu měli jen pár lidí,“ uvedli členové volební komise v Trubíně hodinu po zahájení voleb. Stejně jako řada dalších volebních okrsků v menších obcích se i v Trubíně domnívají, že doba, po kterou jsou volební místnosti veřejnosti zpřístupněny, je zbytečně dlouhá. „Podle mého názoru by v pátek nemuselo být otevřeno do 22 hodin, ale třeba o hodinu bych to zkrátil,“ uvedl Jiří Čaj z Trubína. S jeho názorem se ztotožňují i další členové komisí z oslovených menších obcí. „Dokonce si myslím, že by stačilo pro volby jen jeden den. Klidně by lidé mohli chodit od rána od večera. Kdo k volbám chce přijít, ten si prostě čas najde. A takto by se mohli vystřídat i lidé, kteří pracují na směny,“ domnívá se další člen komise.
V Berouně ale tento názor nesdílejí. „K nám chodí lidé ještě i před dvaadvacátou hodinou. Řada z nich pracuje v Praze a dříve se prostě domů nedostane,“ uvedla Iva Sedláčková.

Krajské volby si nenechal ujít ani Jan Karel z Berouna. „Po pseudorevoluci, jak já říkám, chodím k volbám pravidelně. Kdo k nim nejde, ať si potom nestěžuje, jak to dopadlo,“ vzkazuje všem lidem, kteří se do volebních místností nechystají, Jan Karel.

Klienti Domova na Výsluní v Hořovicích očekávali volební komisi v sobotu ráno už od devíti hodin. V hale domova pro seniory jich sedělo několik desítek. „Jsme rádi, že můžeme volit tady, přímo v domově. Kdybych musela jít třeba na městský úřad, nevím, jak bych si s tím poradila,“ uvedla šestasedmdesátiletá Libuše Trousilová.

Za nemocnými, nebo méně pohyblivými občany přišli zástupci volební komise až do jejich domovů, nebo například i do hořovického domova pro seniory. „Dnes jsme byli už u několika občanů, pro které by bylo obtížné, například ze zdravotních důvodů, dojít až do volební místnosti. Každoročně docházíme i do domova pro seniory a do domu s pečovatelskou službou,“ uvedla zapisovatelka hořovické volební komise.