Komunální volby přinesly řadu překvapení a zajímavostí. Přinášíme vám některé z nich.

Beroun

Občané Berouna vsadili hlavně na známá a osvědčená jména. Ta pak díky křížkování porazila v řadě případech i lídry kandidátek, kteří se tak do zastupitelstva nedostali. V Berouně s šesti mandáty zvítězili Nezávislí Berouňáci v čele se starostkou Šárkou Endrlovou. 3 mandáty dostává ČSSD a ANO 2011, 2 SZ a Beroun sobě, ODS, TOP 09 a KSČM. 1 mandát má Pro Beroun. O síle křížků svědčí mandát pro bývalého starostu Tomáše Havla, kterého voliči z posledního 21. místa kandidátky Beroun sobě a strany zelených poslali zpátky do zastupitelstva. 

Hořovice

V Hořovicích zvítězilo Hnutí za harm. rozvoj obcí a měst, které získalo 5 mandátů. Na první místo díky preferenčním hlasům - křížkům se dostala vrchní sestra z hořovické transfúzní stanice Jana Šrámková. 4 zastupitele obájila ČSSD, po třech mandátech získali komunisté a ODS, 2 křesla má ANO 2011 a TOP 09. My pro město a KDU-ČSL mají jen jeden mandát. Zajímavostí je, že v obou případech se do zastupitelstva dostali lidé z druhého místa na kandidátce. Podporu občanů tak nezískal ani někdejší starosta města Luboš Čížek. 

Svatý Jan pod Skalou

Obec Svatý Jan pod Skalou patří mezi ty, kde mají jedny z nejuvědomnělejších voličů. Vždy se řadí mezi obce s nejvyšší volební účastí v regionu a tento post nehodlá opustit. V komunálních volbách přišlo odevzdat svůj hlas 80.74 procent místních obyvatel. Největší podposu získalo sdružení Svat., Sedleč a Záh sou. za změnu.

Nový Jáchymov

Sdružení SNK Chcete změnu? My ano! v Novém Jáchymově získalo nadpoloviční většinu mandátů v devítičlenném zastupitelstvu. I tady dosavadní starostka Iva Kinclová s SNK NJ - dom. pro všech. gen. vítězství neobhájila. 

Nižbor

ODS si i nadále udržela v modrém Nižboru většinu. Strana vedená nižborskou starostkou Kateřinou Zuskovou získala přes 35 procent. 

Hýskov

Jen pro znalé místních osobností byly kandidátky v Hýskově. Měly totiž název Sdružení nezávislých kandidátů I a Sdružení nezávislých kandidátů II. Hýskovští ale byli většinou pro kandidátku s římskou I, kterou vedla dosavadní starostka Ivana Týlová. Zvítězilis deseti mandáty. Jen Ivana Týlová neobhájila první příčku na kandidátce. Nakonec ji preferenčními hlasy přeskočila z šestého místa Lada Pudhorocká. 

Zdice

Ve Zdicích se vítězství ČSSD předpokládalo. Výsledky voleb jen potvrdily, že bydliště poslance Richarda Dolejče (ČSSD), který zároveň do městského zastupitelstva kandidoval na třetím místě, je baštou socialistů. V patnáctičlenném zastupitelstvu budou mít s devíti mandáty většinu. 

Králův Dvůr

V druhém největším městě na okrese Beroun, alespoň co do počtu obyvatel, s přehledem zvítězila ODS v čele se starostou Petrem Vychodilem. Strana dostala sedm ze sedmnácti možných mandátů. Petr Vychodil navíc získal nejvíce preferenčních hlasů, resp. křížků, a to 1202. Po dvou mandátech pak v králodvorském zastupitelstvu zasednou Nezávislí KD, Ano 2011, ČSSD a po 1 mandátu mají Rozkvět, TOP 09, OS pro rozvoj KD a KSČM. 

Hostomice

Z měst na bývalém okrese Beroun byly nejrychleji sečteny Hostomice, kde žije 1311 voličů. K volbách jich dorazilo 684. Nejvíce hlasů získalo sdružení Občané pro Hostomice vedené současným starostou Vítem Šťáhlavským. 

Loděnice

V obci Loděnice se dosavadní starostka Erna Šimrová další z SNK budou muset smířit s rolí opozice. Ve volbách totiž dostali šest mandátů, přitom devět mandátů získalo sdružení Loděnice pro všechny. 

Kotopeky, Vižina, Železná…

Malé obce často sestavily jen jednu jedinou kandidátku. Takže tady se žádné překvapení nekoná. I přesto řada z nich ale hlásí vyšší volební účast. Věttčinou přišel odvolit každý druhý volič. 

Koněprusy

V obci Koněprusy se do zastupitelstva se třemi mandáty dostalo sdružení Spolu pro Bítov a Koněprusy a s 2 mandáty mají Různí spol. pro jednu obec. Zajímavostí je, že do zastupitelstva se nedostal dosavadní starosta Jiří Bartoš, který byl na druhém místě kandidátky, ale díky křížkování ho lidé na nižších pozicích přeskočili a on se tak stal až náhradníkem. 

Bzová

Zde kandidovaly dvě sdružení, a to Občané Bzová 2014 a Sdružení pro Bzovou. Občané Bzová 2014 ale s drtivou převahou vyhráli, získali přes 96 procent a všechny mandáty.

Suchomasty

Dosavadní bašta KSČM, jak byla obec přezdívaná, má velmi vyrovnaný výsledek voleb. S dvěma mandáty do zastupitelstva míří KSČM, Naše budoucnost, Za lepší venkov a po 1 mandátu pak Za rozvoj kultury v obci, Vzájemné porozumění a ČSSD.