Osmnáctiměsíční holčička byla o víkendu po píchnutí vosou převezena záchrannou službou Trans Hospital do pražské nemocnice v Motole. Bohužel tento případ není v současné době ojedinělý. „Lidé, a to především alergici, musí být v současné době na pozoru. Každý den řešíme několik vážných reakcí na bodnutí hmyzu,“ uvedl ředitel řevnické záchranky Trans Hospital Bořek Bulíček.

Alergickou reakci může dostat dokonce člověk, který dosud žádné projevy neměl. „Alergie se může projevit kdykoliv, a to i v dospělosti. Pro všechny mám jedinou radu. Okamžitě volat záchrannou službu a místo bodnutí nestále chladit. Cibule nepomůže, nedejte na pověry,“ doporučuje zkušený lékař.
„Mám silnou alergickou reakci na píchnutí včely. Projevuje se standardně, oteču a strašně špatně se mi dýchá. Protože manžel je včelař, tak mám docela stíženou situaci. Ale mám kalciovku u sebe doma, kdyby bylo nejhůř,“ uvedla Kateřina Malá z Berouna, která se má před včelami a vosami na pozoru.

„Stačí jediné žihadlo a může být pozdě. Jednou jsme byli přivoláni k případu, kdy muže píchla včela do rtu. Ačkoli manželka, která je lékařka, okamžitě zavolala záchrannou službu a sama manželovi mezitím poskytla první pomoc, muž na anafylaktický šok zemřel,“ popsal jeden z tragických případů Bořek Bulíček.

Bodnutí se nevyhnou ani včelaři, kteří jsou proti jedu odolnější. „Jednou přímo k nám do ordinace došel muž, včelař, kterého pobodalo přes třicet včel do hlavy. Měl jí velice oteklou, normální člověk by to nepřežil. Díky tomu, že se jednalo o včelaře, který je vůči včelímu jedu odolnější, vše naštěstí dopadlo dobře,“ dodal Bořek Bulíček.