„Protože mrzne, bachyně potřebuje ta selata co nejvíc udržet v teple a kojí je, aby nabrala co nejvíce síly. Takže teď s nimi nikam nepůjde nejméně sedm dní, maximálně dva týdny, což je strop. Po dvou týdnech musí být to mladé schopné fungovat samo a doprovázet svoji matku,“ vysvětluje myslivecký hospodář Roman Tenkrát.

Bachyně místo vrhu, které se podle myslivecké terminologie nazývá kotel, teď chrání a čeká, až si bude moct mladé odvést do jiného úkrytu. Selata můžou mít nyní každé kolem jednoho kila, mateřské mléko jim pomůže rychle nabrat větší váhu a tím i sílu, aby se mohla vydat na cestu.

Čerstvá matka kotel fyzicky brání v bezprostřední blízkosti do pěti metrů, ale jakmile zpozoruje nebezpečí, už asi na dvacet metrů začne okamžitě hrozit a dávat najevo, že tam návštěvníky nechce. Je tedy doporučeno se místu obloukem vyhnout a psy mít výhradně na vodítku.

„Úplně nejlepší je tam teď vůbec nechodit a nechat rodinku v klid,“ upozorňuje Tenkrát a dodává, že k takovému kontaktu může dojít i na běžné procházce, nejen teď Na Veselé. „Nejlepší je, když okamžitě odejdete po stejné cestě, kudy jste přišli,“ radí Roman Tenkrát.