Vánoční výzdoba přijde městské pokladny každoročně na desetitisíce korun. Města investují zejména do ozdob, které rozvěšují na lampy veřejného osvětlení. Berounské ulice a náměstí nyní zdobí vánoční výzdoba za více než půl milionu korun. Většinu prvků ale Technické služby Beroun, které mají tradičně vánoční výzdobu na starost, nakoupily už v minulých letech. „Letos jsme do vánoční výzdoby investovali zhruba čtyřicet tisíc korun,“ upozornil ředitel Technických služeb Beroun Luboš Kácel. Bohatá městská výzdoba Berouna se letos rozrostla jen o pár sněhových vloček.

Ozdoby nakupují po částech

V Králově Dvoře uvolnili na nákup světelných prvků letos padesát tisíc korun. „Světelná výzdoba je velmi drahá. Proto ji už tři roky nakupujeme po částech. Vánočním osvětlením u nás ve městě tradičně vyzdobíme Plzeňskou ulici,“ uvedl místostarosta Králova Dvora Petr Vychodil. Sváteční náladu ve městě v noci navodí i dva vánoční stromy. Jeden svítí na nádvoří místního zámku a druhý před radnicí.

Tisíce korun spolykaly opravy

Ve Zdicích se v prosinci každoročně večer rozsvěcí vánoční výzdoba na místním náměstí a radnici. „Do nákupu nových prvků jsme letos peníze neinvestovali. Zhruba pětadvacet tisíc korun nás stála oprava té staré. Jednalo se zejména o technické závady,“ vysvětlil starosta Zdic Miroslav Holotina.
Bez vánočního osvětlení zůstaly i letos obecní komunikace. Zastupitelé menších obcí většinou jen skromně nazdobí vánoční strom, který se každoročně rozsvítí na začátku adventu. „Světelné efekty jsme letos nenakupovali žádné. V obci tradičně rozsvěcíme strom a pořádáme vánoční trhy,“ vysvětlila za Obecní úřad v Hýskově Zuzana Krajícová.

Při první adventní neděli se rozsvítí i Hořovice. „Vánoční výzdoba je v ulicích nainstalována. Použili jsme osvětlení, které je majetkem města již několik let. Nově je vyzdobená silnice k Valdeku,“ prozradil starosta Hořovic Luboš Čížek. Vánoční výzdobu doplnilo město formou pronájmu. Pronajaté zařízení si na sebe může vydělat, nebo dokonce přinést peníze během roku do městské kasy. „Po sejmutí výzdoby zůstanou na místě držáky s přívodem elektrické energie. Zařízení se může mimo vánoční období využít jako reklamní plocha,“ vysvětlil starosta Hořovic.