„Já jsem jedním z těch, co nesouhlasí se vstupem sociálních demokratů do vlády. Myslím si, že by se ČSSD měla nyní zaměřit sama na sebe, a to proto, že v parlamentních volbách dopadla špatně. Měla by udělat svůj restart, který by měla postavit na nových lidech, kteří byli například úspěšní v komunálních či krajských volbách,“ uvedl místostarosta Zdic Přemysl Landa (ČSSD) s tím, že by sociální demokracie měla zajistit přeregistrování členský základny, aby zmizely černé duše a jiné podobné věci. „Měla by začít od začátku a s jinými lidmi, aby rozjela nové trendy a upoutala znovu pozornost voličů. Myslím si, že nyní jít do vlády s Babišem je špatně. Protože všechny úspěchy, budou zásluhou Babiše a neúspěchy půjdou za ČSSD. A to, že se vláda bude opírat o komunisty, je velice špatné,“ dodal Přemysl Landa.

Podobný názor má i vedení hořovické radnice. „Bavili jsme se o tom s naším starostou, který je členem ČSSD. Ani on nemá žádnou radost z téhle vznikající koalice. V koalici vzniká opoziční smlouva. Vy chcete toto, my chceme toto. To prostředí, které při tom vznikne, je v podstatě korupční, což si lidé neuvědomují. Mně osobně se to nelíbí,“ informoval místostarosta Hořovic Ondřej Vaculík.

Podle starosty Králova Dvora Petra Vychodila může nová koalice ovlivnit výrazně vývoj zahraniční politiky.

„Je to tragédie. K tomu ještě vyjádření předsedy KSČM, že vládu nepodpoří, když bude podporovat určitou zahraniční politiku. To znamená, že se můžeme dočkat i podstatné změny v zahraniční politice. Nyní tak bude záležet na tom, čemu dá Babiš přednost. Jestli to bude přání sestavit vládu a změnit tak politický směr České republiky,“ konstatoval k vznikající nové vládě starosta Králova Dvora Petr Vychodil (ODS).

Podle starosty Berouna Ivana Kůse je dobře, že bude mít konečně Česká republika stabilní vládu. „V to alespoň doufám. A bez ohledu kdo za tím stojí, si myslím, že to je ku prospěchu věci. Ano, souhlasím s tím a myslím si, že je nejvyšší čas, aby vláda měla plný mandát,“ konstatoval starosta Berouna Ivan Kůs s tím, že předpokládá, že hnutí ANO i ČSSD si s komunistickou stranou nastavily taková pravidla a principy, které ve svém důsledku umožní řádnou správu státu. „To je pro mě rozhodující. A navíc Komunistická strana Čech a Moravy je parlamentní stranou řádně zvolenou v demokratických volbách. Takže pokud jsou pravidla spolupráce nastaveny konstruktivním způsobem, tak v tom žádný problém nevidím,“ dodal Ivan Kůs.

Starosta Hudlic (KSČM) Pavel Hubený je přesvědčený, že vše má dvě strany mince. „Babiš argumentuje tím, že ODS s nimi odmítla jednat, když on bude premiérem. Pro ANO, které stojí a padá s Babišem, je toto nepřijatelné. Tak ANO hledalo partnery, kteří by byli do určité míry schopni Babiše akceptovat,“ poznamenal starosta Hudlic.

Protože se komunistická strana chtěla, aby se už konečně sestavila vláda „ANO se neustále přetahovalo s ČSSD. Sociální demokraté projeli volby, ale snažili se z nabízené možnosti urvat, co se dá. Pět ministrů a podobně. KSČM přistoupila k tomu, že by za určitých okolností byla ochotna tolerovat tuto vládu, když ale na druhou stranu bude akceptovat nějaké naše sociální programové cíle,“ vysvětlil Pavel Hubený.