Už několik týdnů mrzne a tomu, kdo doma topí dřevem, palivo z dřevníku rychle mizí. Udělat si zásoby dřeva na celou zimu, sice není v současné době žádný problém, ale stojí to dost peněz.  I nabídka je pestrá. Finanční možnosti lidí  jsou ale někdy velmi omezené.

Mnohým lidem se za palivové dříví nechce utrácet a raději si pro něj zajedou do lesa. Zloději odvážejí nejen kulatinu, která je nařezaná u lesních cest, ale také stromy, které si sami pokácí.

V lesním prostoru v katastru obce Chyňava v oblasti Zadní Muňava neznámý pachatel odcizil dokonce  kolem  25-30 m3 v hodnotě 50 000 korun.

„Vyšetřování takových případů je ale složité, majitelé většinou přijdou na krádež až po delší době. Dalším problémem je, že policie zpravidla nemá žádné svědky," uvedla ke krádežím dřeva mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Majitelé dřeva by podle ní měli učinit taková preventivní opatření, aby zlodějům jejich úmysly překazili, nebo alespoň zmírnili následky. S těmito opatřeními souvisí častější kontroly míst, kde je kulatina uskladněna a průběžně dřevo odvážet. Dobré je také využití tzv. fotopastí.

„ Z pořízených záznamů lze následně zjistit důležité poznatky k osobě pachatele nebo vozidla, se kterým na místo přijel. Tato trestná činnost je většinou páchaná skupinou pachatelů s ohledem na objem, velikost a skladnost dřeva. V rámci výkonu služby se policisté zaměřují kromě jiného také na monitorování těchto rizikových míst," upozornila Marcela Pučelíková.

Ke krádežím dřeva prý dochází nejčastěji na okrajích lesů, v chatových oblastech a poblíž měst. Zloději mají zájem o břízy, duby a buky. Při těžbách v lesích, kdy je dříví soustřeďováno k lesním cestám, dotyčný přijede s autem, dříví uřízne, naloží a odjede.

„Firmy si vytěžené dřevo samy hlídají. Využívají i fotopastí. Místa s uskladněným dřevem také dozorují," uvedl správce Lesní správy Nižbor Ivan Lengyel.

A co hrozí zlodějům?Je-li kradené dřevo ohodnoceno do výše 5 000 korun, je jeho  krádež jen přestupkem. Pokud je ale jeho hodnota vyšší, jako tomu bylo v Chyňavě, jde o trestný čin.