„Vyhnuli bychom se tím všem nesmyslným nařízením. U nás v lokále se schází z chlapi ze vsi a každý si chce u sklenice piva zakouřit. Kuřáků k nám chodí pětadevadesát procent. Když jim dám stůl před hospodu, budou sedět u silnice, a to je dost ponižující," vysvětlil majitel jedné z malých středočeských hospod důvod proč o změně hospody na klub přemýšlel.

Když si ale začal shánět potřebné informace, zjistil, že to není jednoduché, jak se zdá. „Je to strašná byrokracie. Zjistil jsem, že bych se utopil v papírování. Nakonec jsem od toho ustoupil. S manželkou jsme už důchodci. Dnes uvidím, kolik štamgastů mi ubyde. Teď, když je teplo, tak mají venku dva stoly. V zimě ale asi hospodu zavřu. Kdo by ji vytápěl pro pár lidí," poznamenal hostinský.


V regionu už ale několik klubů vzniklo. Fungují jako klasické hospody, ale oficiálně jsou klubovnami myslivců, hasičů a podobně Z restaurace Eldorádo v Berouně je klub už několik měsíců.

Z pohledu zákona může inemusí být taková změna problém. Záleží na jednotlivých případech i na tom, jak je úředníci budou posuzovat. V případě, že pod hlavičkou klubu či klubovny, někdo provozuje výdělečnou činnost a neziskový spolek, má pravidelnou otevírací dobu, venkovní zahrádku, kde se může občerstvit i kolemjdoucí, dopouští se porušení živnostenského zákona. Tím riskuje uložení vysoké pokuty.