„Druhý smrk, také dar od obyvatele, je z Plzeňské ulice. Bude zdobit prostranství před Hvězdou na sídlišti. Celkové náklady na letošní vánoční výzdobu města a doprovodný program adventu, se budou pohybovat okolo půl milionu korun,“ uvedla mluvčí radnice Jitka Soukupová.

Letos město Beroun rozšíří proslavené vánočního tržiště o pět nových dřevěných stánků. Celkem jich tak na něm bude deset.

„Dále plánujeme rozšíření vánoční výzdoby do dalších částí města. Dokoupili jsme proto světýlka a ozdoby na lampy veřejného osvětlení,“ upozornila Jitka Soukupová.

Velkou atrakcí hlavně pro děti bude další rozšíření berounského dřevěného betlému na Husově náměstí. Letos do něho přibude další postava, a to anděl. Bude vysoký 120 centimetrů a bude mít vsazená křídla. Opět ho vyrobí řezbář Jan Viktora. „Vybral jsem pro něj olši, která ještě v berounském betlému zastoupená není,“ řekl Viktora.

Ilustrační foto
Zimní údržba spolkne v regionu miliony korun

Anděl bude na vyvýšeném místě vedle salaše, zakomponován tak, aby vyčníval nad ostatními figurami. „Přemýšlel jsem kam ho umístit. Napadlo mě, že bych využil torzo staré lípy ze Zdejciny, jež se loni vyvrátila. I podstavec anděla by tak měl k Berounu určitou symboliku,“ dodal Viktora.

Poprvé se berounský betlém na Husově náměstí objevil v roce 2006. Od té doby se rozrůstal každý rok minimálně o jednu novou figuru. Loni o trubače.

Na špičce vánočního stromu na náměstí bude nová hvězda. „Novinky připravujeme i pro adventní program,“ poznamenala Jitka Soukupová s tím, že součástí adventu bude letos navíc dětský kolotoč a živý betlém.

S vánoční výzdobou začnou v listopadu i v Hořovicích. „Zajišťuje nám ji externí dodavatel, který za 86 tisíc korun ročně obstará instalaci, údržbu a případné opravy výzdoby v celém městě. Strom rozsvítíme 26. listopad. Vše kolem toho zajišťují naše příspěvkové organizace. Město Hořovice jim na zahájení adventu poskytuje příspěvek,“ uvedl starosta Jiří Peřina s tím, že letos se vánočním osvětlení tradičně rozzáří také budova radnice, některé lampy veřejného osvětlení. „Součástí hořovického adventu je také jarmark na Palackého náměstí se stánky, ve kterých se prodává svařené víno, různé vánoční sladkosti a další vánoční zboží,“ upozornil Jiří Peřina.

Hrad Karlštejn
Turistická sezona skončila, Karlštejn omezuje provoz

„Rozsvícení vánočního stromu připravujeme společně s Domečkem Hořovice a Sedmikráskou,“ uvedl vedoucí Městského kulturního centra Hořovice Přemysl Landa.

V Králově Dvoře utratí letos za nákup nové vánoční výzdoby 100 tisíc korun. „Dokoupíme výzdobu na veřejné osvětlení. Loni jsme do ní investovali 150 tisíc. V této částce byla i výzdoba stromu před radnicí,“ vysvětlil starosta Petr Vychodil.