Na dvorek u místní hasičské zbrojnice postupně přicházeli další a další členové vižinského sboru dobrovolných hasičů. Nechyběla ani jejich nejstarší členka. Stejně tak, jako ostatní, ani jednadevadesátiletá Anna Karešová se nezalekla mikrofonu Českého rozhlasu Region a všem vyprávěla svůj příběh, ve kterém měl hlavní roli oheň. „Ve vsi začala hořet kůlna. V té době zde nebyli žádní muži a hasičárna byla zavřená. Tak nás, několik žen, začalo hasit kýblema a oheň jsme nakonec uhasily," vzpomíná Anna Karešová na událost, ke které došlo před mnoha desítkami let, a dodává, že po tomto zásahu se ženy staly členkami dobrovolných hasičů.

Hned po paní Karešové se ujali mikrofonu ti nejmenší. Redaktorku Soňu Jindrovou zajímalo, zda si malí hasiči rozumějí se svými staršími kolegy: „Jsou pro vás vzorem?" 
S odpovědí neváhala desetiletá Zuzanka Fialová: „To ano, někteří ale běhají celkem pomalu." Všichni kolem rázem pochopili, že tím myslela svou maminu Janu. Upřímnost malé hasičky byla důkazem, že ve sboru vižinských hasičů může každý vyslovit svůj názor. K němu se s úsměvem přihlásila i Jana Fialová. „Vždy si myslím, že běhám, jak nejrychleji umím," dodává maminka, která s dalšími ženami dětské družstvo vede. Děti má na starosti například i paní Randáková, kterou nejvíce potěší, když jí doma děti řeknou, mami, to bylo dneska dobrý.

Podle starosty obce Václava Císaře si pochvalu zaslouží všechny ženy, které družstvo dětí vedou. „Potřebovali jsme natřít oplocení hřiště. Kdo myslíte, že to udělal? Byli to kluci a holky z dětského družstva hasičů. A co jich tam bylo," prohlásil Václav Císař a 
z jeho hlasu bylo patrné, že je na malé hasiče patřičně pyšný. A nejen na ně. Moc dobře ví, že bez party maminek-hasiček by to nešlo. „Společně se sportovci připravují řadu kulturních akcí v obci," dodává starosta obce.

Sbor dobrovolných hasičů má nyní 41 členů. Dospělých je 28 a dětí 13. Na natáčení se vypravil i místostarosta SDH Vižina Josef Rybák, který představil hasičskou techniku. Dozvěděli jsme se od něj, že chloubou Vižinských je historická stříkačka z roku 1922. Navíc jsme si ji i prohlédli.

Všichni z Vižiny čtenářům vzkazují: „Pošlete nám hlas. Když vyhrajeme, pozveme vás na veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva!"

Co je projekt Dobráci roku 2014Projekt Českého rozhlasu – rádio Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce příštího června, kdy vše vyvrcholí velkým finálem.

Vítěz obdrží od ČRo zajištění velkolepé show s kulturním programem v dané obci v ceně 100 tisíc korun. Každý týden se tým ČRo-Region spolu se zástupci regionální redakce vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo-Region FM 100,7 poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu si poslechnete 
v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v regionálním Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku, hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 907 77 04 – zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS je 
4 koruny. Až do příštího pátku tak můžete hlasovat pro hasiče z Vižiny na Berounsku. Podrobnosti najdete na webu www.dobraciroku.cz.