Akce směřující k záchraně vstoupila do další části první fáze konzervace toho technického díla. „Konečně jsme se pustili do realizace zastřešení stavby, aby byly pozůstatky ochráněny od nepříznivých vlivů počasí, především pak vody. Podařilo se nám udělat betonové kotevní prvky. Což bylo hlavně náročné s dopravou betonu. Vzhledem ke špatné dostupnosti se do toho nikomu moc nechtělo, kromě pana Josefa Špatenky, který jako jediný dokázal dopravit mixem a pumpou beton až k místu,“ vypráví kronikář obce a člen spolku Libor Kašička, který se projektu věnuje ve volném čase.

Dobrovolníci z Koněprus přidali ruku dílu s betonáží patek. „Za to, že tuto další fázi plně zaštiťuje obec, jí patří obrovské dík; že si tuto myšlenku vzala za své a souhlasila s tím, že si místo zaslouží zachránit. Jde totiž o úplně poslední pec tohoto typu v širokém okolí. Obec se na akci podílí již od samého začátku a nyní například zajistila výběrové řízení, které vyhrál tesař Miroslav Mihalík z Karlštejna, jenž nyní zajišťuje stavbu dřevěného zastřešení – jakési pergoly. Tomu samozřejmě předcházela příprava projektu a získání povolení.“

Stavba Domu přírody Českého krasu na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní.
PODÍVEJTE SE: U Koněpruských jeskyní roste nový Dům přírody Českého krasu

Nedostatek dřeva na trhu posunul plánovanou stavbu o týdny. Hotovo by mělo být do Vánoc. „Trošku jsme narazili na situaci, kdy se všechno zdražuje a obrovský problém bylo sehnat dřevo,“ říká Kašička. Nato jej Miroslav Mihalík doplňuje, že musel objet jedenáct pil, než materiál na vznikající dřevěnou pergolu sehnal. Původně se totiž předpokládalo, že bude vápenice zastřešena na konci září.

Na střechu pergoly přijde hnědý bitumenový šindel. „Je to z toho důvodu, aby to nepůsobilo rušivým dojmem,“ říká Libor Kašička.

Vstup k objektu bude seshora z prostoru vedle přístupové cesty, kde vznikne odpočinkové místo s lavičkami a tabulemi s detailními informacemi o samotné technické památce a historii pálení vápna v regionu. „Z této strany bude zábradlí, aby lidé mohli k peci přistoupit a nahlédnout dovnitř,“ podotkl kronikář s tím, že si lidé budou moct památku prohlédnout ze všech stran.

Podzimní mlha v okolí vrchu Zlatý kůň nedaleko Berouna.
OBRAZEM: Podzimní mlhy kolem Zlatého koně. Jak bílý opar vzniká?

Posledním krokem bude statické zajištění objektu. „Vlastní záchrana pece bude pokračovat v další fázi. Zbytek té stavby bude ještě potřeba odborně vyčistit a zakonzervovat zhruba v tom stavu v jakém je a zabránit dalšímu chátrání. Úkolu se chopí specializovaná firma, která se zaměřuje na rekonstrukce historických objektů,“ podotkl Kašička s tím, že by k tomu mělo dojít v průběhu příštího roku.

Záchranu koněpruské vápenice podpořil i nedaleko sousedící Velkolom Čertovy schody, který přispěl částkou 100 tisíc korun a Nadace Via, od níž koněpruští dostali 50 tisíc korun.