Všichni víme, že můžeme záchranku přivolat na lince 155. Víme ale, jak se zachovat, než sanitní vůz přijede na místo? Abychom měli co nejvíce potřebných informací, vyjíždějí nyní záchranáři na turisticky zajímavá místa, kde se snaží lidem připomenout nejčastější letní rizika a předat základy první pomoci.

Dotazy návštěvníků

Středočeští záchranáři svůj stan rozbalili i u Koněpruských jeskyní. Lidé si zde prohlédli sanitní vůz, vyzkoušeli resuscitaci a záchranáři jim odpověděli i na jejich dotazy. „Když se říznu do ruky, musím si ji hned zaškrtit?" ptala se jedna z návštěvnic preventivní akce záchranářů.

„Pokud se říznete do ruky, je důležité ji zavázat v tom místě, kde krvácí. Je zde nutné vytvořit takzvaný tlakový obvaz a tlakem na ránu krvácení zastavit. Teprve potom, když krvácení nelze ani tímto způsobem zvládnout, je nutné ruku zaškrtit," odpověděl na jeden z dotazů zástupce středočeských záchranářů Marek Hylebrant.

Jak sám uvedl, lidé ho někdy překvapí svými znalostmi. „Stává se, že malé děti toho ví více, než dospělí. Je to velmi příjemné. Víme, že nás v budoucnu někdo zachrání," prohlásil záchranář a vedoucí školícího střediska Zdravotní záchranné služby Středočeského kraje Marek Hylebrant.

Mylné informace

Mezi těmi, kdo si u Koněpruských jeskyní vyzkoušeli resuscitaci, byl školák Denis. Jeho maminka takové akce, jako byla ta preventivní u Koněpruských jeskyní, vítá. „Mělo by jich být více," konstatovala přímo u sanitního vozu berounská lékařka Aurora Corronsová, která je přesvědčená o tom, že informovanost veřejnosti je minimální a často ovlivněná televizí, která v mnohých případech poskytuje mylné informace. „Lidé se zde například dovídají mylné informace o resuscitaci. Pak dávají více na to, co vidí v televizi, než na to, co je ve skutečnosti potřeba," prohlásila lékařka.

Záchranáři poskytli u Koněpruských jeskyní všem zájemcům důležité informace v rámci první pomoci a resuscitace. „Pokud mají lidé dotazy, rádi jim na ně odpovíme. Kolega záchranář uvádí i příklady z praxe. Mohou si prohlédnout sanitní vůz," sdělila v místě akce mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Návštěvníci Koněpruských jeskyní si z místa odnesli nejen krásné zážitky z plánované prohlídky podzemí, ale i řadu potřebných informací ohledně základů první pomoci. Záchranáři pro ně měli připravené i drobné dárky a novou příručku První pomoc do kapsy aneb Co dělat, než přijede záchranka.