Poplatky u lékaře platí pacienti teprve tři týdny a už zjistili, jak na nich mohou ušetřit. Poplatek 30 korun musí zaplatit za návštěvu u praktického lékaře, dětského, zubního i ženského. Dále platí za vyšetření u ambulantního specialisty, klinického psychologa a logopeda. V případě, že potřebují neodkladnou lékařskou péči mimo ordinační hodiny svých lékařů, nezbyde jim nic jiného než náv〜štěva pohotovosti. Za tu ale musí zaplatit 90 korun, a to se spoustě lidí nechce. Zejména když zjistí, že příjezd záchranky je zadarmo.

Výjezd záchranky je od poplatků osvobozen

„Kamarádka měla letos o víkendu dost vysokou teplotu a na pohotovosti musela za vyšetření zaplatit 90 korun. Dalších 90 korun uhradila, když ji z pohotovosti poslali na návazné vyšetření do nemocnice. Pak jsme zjistili, že když si zavolá záchranku, tak ji její lékaři také vyšetří, a to zadarmo. Příště si proto raději zavolá záchranku a ušetří,“ řekla Pavla Myslbeková z Hořovic.

Na zneužívání záchranné služby v letošním roce upozorňuje ředitel Záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček. „Zavedením devadesátikorunových poplatků za vyšetření na pohotovosti nám na ní ubylo návštěv pacientů. Oproti tomu ale výrazně vzrostl počet výjezdů. Pár dní po zavedení poplatků už lidé velmi rychle přišli na způsob jak je neplatit. V současné době tak vyjíždíme i k pacientovi, který má rýmu či teplotu, přestože to jsou nemoci, ke kterým záchranná služba vyjíždět nemá. Pacient nám ale řekne, že k tomu ještě trpí dušností či že se léčí s vysokým tlakem, a my vyjet musíme. Když pak na místě zjistíme, že dušností netrpí, žádnou finanční náhradu za zbytečný výjezd záchranky po něm žádat nemůžeme,“ informoval ředitel Trans Hospitalu Řevnice Bořek Bulíček.

Pacientům recept vystaví pouze obvodní doktor

Lékaři záchranné služby ale nemohou pacientovi v případě nutnosti vystavit recept na potřebné léky. To mohou pouze lékaři na pohotovosti. Záchranka by měla podle zákona vyjíždět pouze k akutním případům. Tam patří například bolest břicha, bezvědomí či dušnost. V případě, že posádka vyjede k případu, ze kterého se vyklube obyčejná viróza, může chybět tam, kde je opravdu zapotřebí.

„Obvodní lékaře suplujeme už delší dobu. Nemůžeme si ale dovolit k nějakému pacientovi nevyjet. Nutnost výjezdu musí posoudit na dispečinku. Tam musí rozpoznat, zda je případ naléhavý, či ne,“ uvedla primářka Záchranné služby Středočeského kraje pro Berounsko a Hořovicko Mária Veselá.
Podle statistiky, kterou provedli pracovníci Krajského úřadu Středočeského kraje za období od 1. do 18. ledna, klesla návštěvnost na pohotovostech oproti loňskému roku o 26 procent. „Návštěvnost pohotovosti poklesla ve Středočeském kraji zhruba o čtvrtinu. Počet výjezdů záchranky vzrostl o sedmdesát případů,“ informoval ředitel Záchranné služby Středočeského kraje Robert Zelenák.