Jana Klobochová se již několik let snaží pro svou osmasedmdesátiletou maminku sehnat místo v domově důchodců na Berounsku. Zatím marně.

„Jsme v těžké situaci. Maminka je sice soběstačná, ale bohužel už mívá své dny, takže se vracím domů z práce každý den v obavách, zda je vše v pořádku. Jednou už zapomněla vypnout sporák, jindy se zapovídala se sousedkou a přetekl dřez,“ svěřila se Deníku se svými starostmi Jana Klobochová.

„Maminka sama se byla podívat ve Zdicích, moc se jí tam líbí. Jenže volných míst je všeobecně málo. Sehnali jsme jen místo v penzionu, který je mimo okres a navíc po nás chtěli 18 tisíc měsíčně. Na to nemáme,“ posteskla si Jana Klobochová.

Situaci může alespoň částečně vyřešit nový domov důchodců. Po dlouhodobém snažení města Berouna o jeho realizaci se konečně stavba začíná rozjíždět.

V loňském roce převzal záměr i projektovou dokumentaci od města Beroun Středočeský kraj.V pátek 7. května se mezi technickými službami, hřbitovem a hasičským záchranným sborem pokládá základní kámen.

„Výstavba berounského domova důchodců začíná v pátek 7. května a realizuje ji stavební firma JEŽ,“ uvedla za Středočeský kraj Alžběta Bublanová.

V novém domově důchodců by mohlo najít azyl až 100 seniorů. Zároveň tak vznikne zhruba 50 nových pracovních příležitostí pro lidi z blízkého okolí.

Stavba domova důchodců v Berouně by měla být dokončena v srpnu příštího roku. Investici ve výši 130 milionů bez DPH bude platit krajský úřad z vlastního rozpočtu.