Záchranáři během víkendu často zasahovali u lidí, kteří se zranili při česání ovoce. Nejčastěji se jednalo o pády ze stromů a žebříků. K takto zraněním pacientům záchranáři během víkendu vyjeli mnohokrát, podle údajů zdravotnických operačních středisek se jednalo přibližně o patnáct výjezdů. U většiny zraněních se jednalo o lehčí zranění, odřeniny a pohmožděniny. V ostatních případech se jednalo o krátkodobá bezvědomí, otřesy mozku a podezření na zlomeniny. K pádům ze žebříků a stromů záchranáři během léta a podzimu vyjíždějí každý rok, když lidé sklízejí sezónní ovoce a podcení upevnění žebříku a jeho stabilitu. Nezřídka kdy je příčinou pádu zlomená větev nebo pouhá ztráta rovnováhy ve výšce. Pád ze řebříku může mít za následek také vážný úraz páteře a vnitřní zranění. S těmito vážnými zraněními se během víkendu záchranáři naštěstí nesetkali.

"V neděli po čtrnácté hodině záchranáři z Rudné ošetřovali ženu která v obci Mezouň na Berounsku spadla ze žebříku při česání ovoce. Po ošetření a kontrole zdravotního stavu jí záchranáři transportovali na traumacentrum Fakultní nemocnice Motol. Žena utrpěla otřes mozku," uvedla tisková mluvčí záchranné služby Štředočeského kraje Tereza Janečková.


V neděli po třinácté hodině zasahovali středočeští záchranáři v Bojově (Praha – západ) u muže, který spadl ze stromu při česání ovoce a způsobil si úraz hlavy a kyčle. Záchranáři pacienta po ošetření a kontrole zdravotního stavu převezli sanitním vozem na traumacentrum Fakultní nemocnice Motol. (plš)