V následujících dvou týdnech dokončí obec Zaječov druhou etapu stavby nové kanalizace a vodovodu.

Na budování čističky a kanalizační sítě v části Zaječova navázalo pokračování rozvodů k lokalitě zvané Hamburk a ke klášteru. „Druhá etapa zahrnuje vybudování dvanácti kilometrů řadů. Cena je tedy značně vysoká,“ říká starosta Zaječova Josef Hrubý s tím, že celková suma je dvacet tři milionů korun. „Ministerstvo životního prostředí nám přispělo šestnáctimilionovou dotací, obec doplatila z vlastních zdrojů minulý rok tři a letos další čtyři miliony korun,“ popisuje starosta.

Na kanály kraj peníze nemá

Obec žádala dotaci i od Středočeského kraje. Ta byla však s odůvodněním nedostatku financí v krajském rozpočtu zamítnuta.

Nová kanalizace není jediná plánovaná investice obce, je ale jednoznačně největší. „Máme v plánu i další projekty, jako je zateplení školy, ale zatím nová kanalizace odčerpává finance z rozpočtu,“ dodává Josef Hrubý.

Stavět se bude i v dalších letech

Podle jeho slov se bude pokračovat s budováním kanalizace i v dalších letech, protože se postaví rozvodná síť i do Nové Vsi a Dolní Kvaně. „Práce potrvají minimálně dalších pět let. Bude se samozřejmě dělat projekt a rozpočet na další etapu,“ doplňuje starosta.

Dnes je situace v obci problematická. „Samozřejmě že kanalizaci v obci uvítám. Většina lidí tu má na zahradě septik, který se musí vyvážet. Určitě to všem usnadní život a ze zahrad zmizí zápach. I když se najdou tací, kterým bude vadit, že budou platit stočné, investice je to rozumná“ souhlasí s projektem jeden z obyvatel Zaječova.

Investice obce se dotkne i okolních vesnic, kam bude stavba kanalizace pokračovat. Lidé z okolí nový odpad vítají. „Každý to dnes řeší po svém, jsem rád, že se konečně začalo něco dít i u nás,“ těší se Jaroslav Ungr z Kvaně. Tam si na nový odpad a vodovod budou muset ještě pár let počkat. Třetí etapa projektu se bude ještě schvalovat.