Tím ale jejich snaha neskončila. Naopak. Zděná, jak se budova nazývá, se postupně mění ve sportovní a ubytovací zařízení, které budou využívat místní i turisté. Projekt vzniká výhradně díky lidem, kteří mu věnují svůj volný čas a nadšení. To vše zachytili i filmaři v dokumentu Pod střechou. Stalo se tak v době, kdy se měnily staré střešní tašky za nové. Z objektu se také kromě jiného musely odvézt hromady suti, navíc bylo třeba opravit barokní štíty.

Také čtěte: Novým poslancem se stal Jan Skopeček z Hořovic

Přípravné práce v předchozích měsících ustaly kvůli zimnímu počasí. „Ale i proto, že jsme veškerou energii dávali do projektové dokumentace ke stavebnímu povolení, která je pro nás v současné době prvořadá," uvedl starosta Spolku Zděná Aleš Krajdl.

Projekt se vyvíjel už od doby, kdy spolek Zděnou převzal. Zaječovští nejprve uvažovali jen o úpravě přízemí, a to s ohledem na finanční možnosti.

„Jak postupně vznikal, rozhodli jsme se i pro úpravu patra, kde bude šest apartmánů. Jeden z nich ponese jméno posledního majitele Leonarda Kunce," říká Aleš Krajdl. Zaječovští nyní čekají na stavební povolení, proto nemohu v budově provádět velké zásahy. Nová okna jsou už vyrobená, usadit je ale ještě nelze. Proto se chtějí nadále věnovat přípravným pracím.

Proměna zchátralého objektu je od začátku náročná, spoustu práce mají Zaječovští ještě před sebou. A koho zajímá termín otevření Zděné, přesnou odpověď nedostane.

Zaječovští chtějí především zachovat selský styl Zděné, odmítají rychlou cestu sádrokartonu, dávají přednost poctivému řemeslu a přírodním materiálům. K dispozici mají stará prkna, cihly i trámy. „Záleží nám na citlivém rozložení," říkají.

Nepřehlédněte: Inkluze znamená více peněz, ale i rizika

A tak například v multifunkčním sále budou osazená úzká vysoká okna, která doplní překládaný strop, jehož skutečnou ozdobou budou přiznaná stará prkna. Součástí přízemí bude i recepce s informačním centrem a sociálním zařízením. V patře budou zmíněné apartmány a za zmínku rozhodně stojí dvě stě padesát let staré sklepní prostory, které by mohly být využité k příjemnému posezení. I z toho důvodu je Zaječovští nechtějí proměnit na kotelnu a objekt hodlají vytápět tepelným čerpadlem.

Rekonstrukci Zděné dotují i kulturní akce, které spolek pořádá. Velkou finanční podporou byla rovněž účast v projektu Příběhy neuvěřitelné energie, která přinesla půl milionů korun. Rekonstrukci má podpořit také krajská dotace.