Nešlo ale o jediné místo, Žebráčtí pořad uvedou i v dalších částech regionu. Půjde o Hořovice, Beroun a stane se součástí i pravidelných Astronomických dnů na hvězdárně, které se konají každý první čtvrtek v měsíci.

A kdo stojí za nápadem nové akce Hvězdárny Žebrák? „O pořadu Hvězdy jako hvězdy jsem přemýšlel několik let. Nebylo ale dost času, aby se zrealizoval,“ uvedl k novince Hvězdárny Žebrák její zástupce Vladislav Slezák.

První diváci

Než nový pořad Hvězdy jako hvězdy zhlédli na Berounsku první diváci, Žebráčtí o něm diskutovali se svými kolegy ze vzdálenějších míst. „Byli jsme například za vedoucím hvězdárny v Úpici. Byl toho názoru, že přesně něco takového by lidé ocenili i v jejich regionu. Stejného názoru byli i lidé z dalších hvězdáren. To nás dovedlo k tomu, že jsme si řekli, pojďme to udělat, pojďme to vyzkoušet,“ sdělil Vladislav Slezák.

Už při prvním uvedení pořadu Hvězdy jako hvězdy bylo jasné, že se akce těší velkého zájmu diváků.

Zástupci Hvězdárny Žebrák jsou si vědomi toho, že její akce začínají přesahovat její rozměr. Kapacitu i programové možnosti by Žebráčtí rádi rozšířili, proto vzniká projekt Přírodovědného centra.

Přírodovědné centrum

Vladislav Slezák prozradil, v jaké fázi se projekt nachází. „Rádi bychom ho podpořili dotací. Z toho důvodu v současné době připravujeme založení obecně prospěšné společnosti, která bude moci o dotaci zažádat,“ konstatoval zástupce Hvězdárny Žebrák.

Jak dále uvedl, nová společnost je nutností především z toho důvodu, že majitelem objektu hvězdárny je město Žebrák. Provozuje ji sdružení Hvězdárna Žebrák. „Je třeba založit nové sdružení, ve kterém budou zástupci obou složek. Pak už nebude nic bránit žádosti o dotaci,“ vysvětlil Vladislav Slezák.

Přírodovědné centrum by výrazně rozšířilo kapacitu Hvězdárny Žebrák, navíc by se rozšířila i programová nabídka. Náklady dosahují několik milionů korun.

Dětské astronomické dílny

Kdy? V neděli 12. dubna od 14 do 17 hodin
Kde? Kulturní klub Žebrák
Jaký si program na děti čeká? Odpoledne plné pohádek, soutěží, malování, vystřihování, sestavování souhvězdí, malování vyřezaných planetek, soutěže o pohádková DVD a další dárky, setkání s knížkou Viktorka a vesmírná dobrodružství s autorkou Klárou Smolíkovou.
Jaké je vstupné? Jako na Hvězdárnu Žebrák: dospělí 30 korun, děti 10 korun, rodinné vstupné 50 korun.
Jak zajistit rezervaci? Na telefonním čísle 602 530 515.
Akci připravila Hvězdárna Žebrák ve spolupráci s městem Žebrák a Tvořivým rájem Hořovice.