V mnoha obcích jich v letošních komunálních volbách kandiduje do zastupitelstva téměř stejný počet jako mužů a najdou se i obce, kde počet kandidujících žen válcuje muže.

Město Beroun, Zdice a i Hořovice potvrzují celorepublikový průměr. Zde kandidují zhruba dvě třetiny mužů a třetina žen. V Hořovicích je ze 147 kandidátů 49 žen. A v Berouně jich mají z celkových 147 kandidátů 48. Podobná situace je i v Loděnici či v obci Tmaň. V Loděnici letos do zastupitelstva kandiduje přesná třetina, a to 20 žen z celkových 60 kandidátů. V obci Tmaň jich je 14 ze 45 kandidátů.

V obci Hudlice kandiduje do zastupitelstva 49,33 procent žen, a to je 37 žen ze 75 kandidátů. „V hudlickém zastupitelstvu už jsem několik volebních období a kandiduji i letos. Dříve do něho tolik žen nekandidovalo. Jejich zájem o práci v zastupitelstvu vzrůstal postupně. Podle mne je jen dobře, že žen v komunální politice přibývá. Je to takový přirozený vývoj. Máme rovnoprávnost, tak proč by ne. Ženy jsou často rozhodnější než muži. Práce v zastupitelstvu je také hodně náročná na psychiku,“ uvedla hudlická zastupitelka Jiřina Tejnorová.

V této obci kandiduje za Nazávislí kandidáti Hudlic dokonce o jednu ženu více. Mají osm žen a sedm mužů a na kandidátce Zodpovědně pro Hudlice je dokonce deset žen a jen pět mužů. Tato čísla potvrzují, že ženy mají o účast na věcech veřejných v této obci zájem. Všeobecně je také prokázáno, že smíšené týmy žen a mužů pracují efektivněji, než kolektivy, ve kterých převažuje jedna skupina. To potvrzuje i starostka Hýskova Ivana Týlová. Ta patří mezi kandidátky do hýskovského zastupitelstva.

Podle ní je smíšené zastupitelstvo přínosem. „Ženy do komunální politiky patří. Vždy na kandidátkách do zastupitelstva byly, a taky proč ne. Ženy mají smysl pro detaily, což je dost často potřeba. Chlapi je tolik neřeší. Ty jsou zase spíše na tu odbornou stránku věci,“ uvedla Ivana Týlová. Ta je v hýskovském zastupitelstvu obce už dvacátý rok, a od začátku starostka.“ Ta práce mi za ty roky přinesla hodně zkušeností i starostí a hodně nevděku, závisti a nenávisti vůči mé osobě od některých spoluobčanů. S tím má ale své zkušenosti zřejmě každý starosta, protože musí činit i nepopulární rozhodnutí,“ poznamenala starostka Hýskova Ivana Týlová.

V obci Chodouň mají co do pohlaví remízu. Do zastupitelstva tam kandiduje sedm žen a sedm mužů. V obci Málkov mají ženy převahu. Zde o post zastupitele usiluje devět žen a čtyři muži. Podobné to je i v Bubovicích. Zde kandiduje 13 žen a 10 mužů. Ve Všeradicích to je obráceně. Tady kandidují pouze tři ženy a 16 mužů a v Litni mají kromě 15 mužů na kandidátkách jen tři ženy. Ryze mužskou kandidátku mají v obci Vinařice, kde kandiduje za Nezávislé Vinařice do zastupitelstva jen šest mužů.

A jaký názor mají na ženy muži? „Zastoupení žen v zastupitelstvu mi nijak nevadí. Naopak. Myslím si, že v některých věcech či komisích jsou zodpovědnější a pečlivější než muži. Takže jsou pro zastupitelstvo přínosem,“ konstatoval místostarosta Králova Dvora Josef Antoniv.