Velitel berounských strážníků Alexandr Scherber je proti zákazu chovu určitých plemen. „Je to na výchově pána, jak se psovi věnuje, jak ho má pod kontrolou. Je to i o větší zodpovědnosti majitelů a odpovídajících trestech, když se něco stane. Jste majitelem psa, jste za něj zodpovědný, ponesete následky,“ řekl.

V Berouně se ale městští policisté nesetkali s případem, kdy by agresivní pes někoho zranil. „Jako městská policie děláme odchyty volně pobíhajících psů, předáme ho do útulku, když se zjistí majitel, tak ho přivezeme jemu. Že by ale nějaký pes napadl lidi, nic takového v poslední době nebylo,“ uvedl.

Zajímavý nápad měli ale zastupitelé města Slaný na Kladensku. Lidé, kteří se prokážou, že absolvovali se psem výcvikový kurz, dostanou padesátiprocentní slevu na poplatek za psa. Stanovuje to vyhláška, kterou zastupitelé schválili teprve minulý týden. „Donutit někoho, aby se psem chodil cvičit, můžeme těžko. Ale taková finanční podpora je, myslím, celkem rozumný nápad. Obávám se, že pro spoustu lidí to nebude dostatečný podnět,“ okomentoval tuto myšlenku berounský místostarosta Michal Mišina.

Ten považuje současné zákony za dostatečně přísné. „Je důležité vést lidi k tomu, aby dodržovali zákony, aby měli psa na vodítku, aby pes měl náhubek, aby se potom takové věci nestávaly,“ řekl k případu z Českolipska. „Neštěstí se může stát kdykoliv, ale takto ho omezíme. Že se nebudou chovat bojová plemena, neznamená, že vás nemůže pokousat pes, který bojový není,“ podotkl Michal Mišina.

Agresivní psy nemusel za svého starostování řešit ani Petr Vychodil, starosta Králova Dvora. „Samozřejmě řešíme stížnosti, když někde nezodpovědní pejskaři nechávají velká plemena puštěná. Ale to je podobně neřešitelná věc jako s parkováním. Všechno je o lidech. Býval jsem sám pejskař, měl jsem i poměrně velké psy, ale na veřejnosti jsem je měl vždy na vodítku,“ vysvětlil. Může se totiž stát, že se někteří lidé velkých psů bojí a udělají nějaký špatný pohyb. „Pes se toho může leknout a zaútočit,“ řekl.

Pro omezování některých plemen Petr Vychodil není, nápad zlevnit poplatek za psy pro ty vycvičené hodnotí jako dobrý krok, i když to podle jeho slov nemusí každého motivovat. „U nás v Králově Dvoře jsme z ekonomických důvodů zrušili poplatky za psa už před několika lety,“ řekl k problematice. Vybírání a vymáhání nezaplacených poplatků totiž stálo prý více peněz, než kolik město ve výsledku vybralo. „Za první dva psy se neplatí, až za třetího,“ vysvětlil.