Kdo nevyklidil regály v pátek večer, v sobotu ráno si přivstal. „Přišli jsme do obchodu o hodinu dříve. Zakázané nápoje jsme odklidili do skladu. Od sobotního rána žádný alkohol nad dvacet procent nenabízíme," konstatovala vedoucí prodejny Jednoty v Žebráku Jana Petrová a dodala, že se v obchodě nesetkali s negativním názorem zákazníků. „Zřejmě všichni o zákazu prodeje vědí už od pátečního večera, kdy byl vyhlášený," doplnila vedoucí.

Na mnohých místech Berounska se prodejci setkali už v sobotu ráno s přísnou kontrolou. Celní správa navštívila i Podzimní jarmark, který se v sobotu konal v Hořovicích. „Celníci přišli už v půl deváté ráno. Zkontrolovali, co prodávám a předali mi poučení o tom, že je vyhlášená prohibice," popsal muž, který prodával medovinu na hořovickém jarmarku. Ta podle jeho vyjádření obsahovala pouze 14 procent alkoholu.

Prodejci zákaz prodeje alkoholu nad dvacet procent respektují, v tom jsou jednotní. Odlišný názor však mají na to, jestli opatření ovlivní jejich tržby. Mezi prvními, kdo vyklidili regály, byli i prodavači hostomického obchodu s potravinami na náměstí. „V pátek večer nám volala vedoucí, ihned jsme alkohol vyklidili," uvedla vietnamská prodavačka a s úsměvem dodala, že současné opatření nebude mít vliv na jejich tržby.

Opačného názoru je však majitel nedaleké restaurace, který nižší tržbu pocítil už v pátek večer. „O opatření jsem se dozvěděl ve chvíli, kdy ho v pátek večer vyhlásili. Okamžitě jsem upozornil servírky, že nesmějí prodávat zakázaný alkohol. Začali jsme prodávat pouze alkohol do dvaceti procent, ostatní jsme zakryli," prohlásil Oldřich Kačena z hostomické restaurace Záložna. Ten dopad zákazu na tržby pocítil již první večer. „Právě v pátek máme plnou hospodu. Když lidé nemohou pít, je to určitě znát. Opatření by pro nás mohlo být i likvidační," dodal Oldřich Kačena.

K zákazu alkoholu se v obchodech vyjádřili i zákazníci. „Budu pít pivo. Není co řešit. Devatenáct mrtvých je devatenáct mrtvých," sdělil muž v prodejně potravin v Žebráku.