ON-LINE reportáž ke koronaviru ZDE.

Epidemie nového typu koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19 zkomplikovala životy všech občanů. Výjimkou nejsou ani děti. Zatímco v předchozích letech do škol a školek mířily rodiny, aby byly u toho, když jejich ratolest vstupuje do další etapy života. Letos je vše zcela jinak. Žádné děti u zápisu a téměř ani žádní rodiče. Přihlášky totiž musí rodiče nebo zákonní zástupci prioritně posílat elektronicky, a to kvůli koronavirové epidemii.

Ilustrační snímek
O otevření mateřinek se rozhodne počátkem května

Zápisy do mateřských škol v Berouně se uskuteční od osmého do čtrnáctého května. V tomto termínu je nutné doručit do školy přihlášku, kterou si rodiče mohou stáhnout z internetových stránek dané mateřinky. Doručit do školy ji pak mohou několika způsoby. Pokud rodiče či zákonní zástupci disponují datovou schránkou či elektronickým podpisem, pak pouze vyplní přihlášku a následně spolu s přílohami zašlou elektronicky do školy. U další varianty zůstává rovněž vyplnění přihlášky elektronicky, následně ji rodiče vytisknout a spolu s povinnými přílohami ji buď pošlou poštou, nebo ji zanesou přímo do budovy mateřské školy s tím, že zde bude připravená pro tyto účely schránka.

Ilustrační foto
Podle většiny rodičů mají být školy otevřené pro všechny

Místo potvrzení od lékaře stačí kopie očkovacího průkazu

Další možností je vyplnit přihlášku přímo v budově, ale pouze po domluvě s ředitelem školy. „Zákonní zástupci, jež nemají možnost si přihlášku elektronicky vyplnit a vytisknout, se mohou po dohodě s ředitelem školy dohodnout na osobním vyplnění přihlášky přímo v prostorách školy. Tato možnost je využitelná pouze po předchozí dohodě s ředitelem školy,“ sdělila na webu města mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

V Králově Dvoře a i v dalších městech a obcí je postup obdobný, veškeré informace najdou rodiče na webových stránkách mateřských škol a obcí. Rozdíly jsou pouze v konání zápisů. Například v Králově Dvoře startují zápisy už 4. května a potrvají deset dnů. Městská mateřská škola Hořovice přijímá přihlášky už od soboty 2. až do 16. května. Stejný termín zápisu má i mateřinka ve Zdicích.

Provozovatelka tanečního studia Jana Večerková.
Jana Večerková: Maminky mě požádaly, že potřebují děti utahat

Jednou z povinných příloh přihlášky ratolesti do školky je i kopie očkovacího průkazu. Zatímco v minulých letech musel příslušnou kolonku vždy potvrdit praktický lékař dítě, letos kvůli epidemii koronaviru stačí do školy zaslat kopii očkovacího průkazu.